Ks. abp Sławoj Leszek Głódź: Dzisiejsza modlitwa jest dziękczynieniem za dzieła dobra w służbie Bogu i ojczyźnie, które dokonywały się w Toruniu

Nasza dzisiejsza modlitwa jest modlitwą dziękczynienia za dzieła dobra w służbie Bogu i naszej polskiej ojczyźnie, jakie się tu, w Toruniu, w ciągu lat dokonywały. Trwają, rozwijają się, umacniają, przynoszą owoce dobra – mówił w homilii podczas Mszy św. z okazji II rocznicy konsekracji Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II Toruniu ks. abp. Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański.

Toruńskie sanktuarium to dar wiernych polskich serc – podkreślił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Wzniesiona ze szczodrych ofiar Waszych, mieszkańców polskiej ziemi, także rodaków rozsianych po lądach i kontynentach, podtrzymujących serdeczne więzi z Ojczyzną, można powiedzieć „Ojcowizną”. Trudowi jej budowania, upiększania, pokonywania trudności towarzyszyła wasza ufna, nieprzerwana modlitwa w intencji tego pięknego dzieła, trwa dalej, nie ustaje, bo to jeszcze dzieło w pełni niedokończone, jeszcze rośnie, jeszcze pięknieje. Dwa lata minęły od pamiętnego dnia jej poświęcenia, kiedy stała się domem Boga żywego – przypomniał kapłan.

Metropolita Gdański zaznaczył, że dzisiejsza Eucharystia w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II jest dziękczynieniem za dzieła, które rozwijają się w Toruniu w służbie Bogu i Ojczyźnie.

– Nasza dzisiejsza modlitwa jest modlitwą dziękczynienia za dzieła dobra w służbie Bogu i naszej polskiej Ojczyźnie, jakie się tu, w Toruniu, w ciągu lat dokonywały. Trwają, rozwijają się, umacniają, przynoszą owoce dobra. Są nimi – wiecie o tym dobrze – to wspaniałe sanktuarium, Radio Maryja, TV Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Kierujemy tę modlitwę ku Bogu, Najwyższemu Dobru, źródle dobra, które tworzą ludzie, ludzkie serca, umysły, wola. Obejmujemy nią wszystkich, którzy mają udział w realizacji tych dzieł – akcentował ksiądz arcybiskup.

Duchowny podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania toruńskiego sanktuarium. W sposób szczególny zwrócił się do Dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka CSsR, wyrażając wdzięczność za to, że nie poddaje się nawet w obliczu ataków ze strony osób mu nieprzychylnych.

– Jest nieczuły na ataki, których mu nie szczędzono i wciąż się nie szczędzi, niesprawiedliwe oskarżenia, a czasem potwarze, na wrzask nieprzychylnych dziełu ojców redemptorystów środowisk, na ich działania, aby ten strumień dobra, sensu, duchowego ładu, wypływający z toruńskiego źródła, przytłumić, zmącić, zeszpecić, przedstawić w krzywym, zniekształcającym zwierciadle. Próżne to zamiary, zbędne wysiłki. „Alleluja i do przodu!” – to zwięzła odpowiedź Ojca Dyrektora, którą powtarza już wielu, którzy nawet Ojca nie bardzo lubią. (…) To najskuteczniejsze remedium na te wszystkie zaczepki, ataki i oskarżenia – wskazał ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Dziś kierujemy nasze modlitwy ku Najświętszej Maryi Pannie Gwieździe Nowej Ewangelizacji, której życie jest dla nas przykładem, jak dawać świadectwo w Chrystusie m.in. życiem, słowem i czynem – mówił w dalszej części homilii Metropolita Gdański.   

– Dziś nasze modlitwy kierujemy ku Najświętszej Maryi Pannie Gwieździe Nowej Ewangelizacji, współpatronce tej świątyni. Ofiarował jej królewskie panowanie w Rzeczpospolitej pobożny i ufny rozrządzeniu Bożej Opatrzności król Jan Kazimierz. Co prawda on te śluby wygłosił, ale przygotował je św. Andrzej Bobola. (…) To Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji, uczy nas, jak być uczniami Chrystusa i misjonarzami, pomaga zanurzyć się w tajemnicę Chrystusa, ukazuje nam radość wiary. Jej życie w służbie miłości stanowi wzór dawania świadectwa w Chrystusie dla tylu pokoleń postawą, życiem, słowem, czynem, czynienia tego w sposób otwarty, naturalny, bez żadnych barier, przesłon, kamuflaży – zaznaczył.

Kapłan nawiązał również do drugiego z patronów toruńskiego sanktuarium – św. Jana Pawła II.

– Św. Jan Paweł II, drugi współpatron toruńskiego sanktuarium, świadek na drogach Polski, Europy i świata, czciciel Matki Boskiej, „Totus tuus” – cały Twój. Dziś 98. Rocznica jego urodzin. Przyszedł na świat w pamiętnym 1920 roku, roku zwycięstwa nad bolszewicką nawałą. Gdy miałem okazję wielokrotnie w Rzymie rozmawiać z Ojcem Świętym jako biskup polowy, to padało pytanie: czy jeszcze w Zambrowie jest wojsko? Ojciec Papieża służył w Zambrowie i jako legionista poszedł stamtąd na front. Drugie pytanie brzmiało: czy trwa pamięć o marszałku Piłsudskim teraz w Polsce? Wracając do Ojca Świętego: 16 października tego roku będziemy obchodzić 40. rocznicę jego wybrania na stolicę św. Piotra, wezwanego z dalekiego kraju, lecz – jak powiedział – zawsze bliskiego przez wspólnotę w wierze i tradycję chrześcijańską – podkreślił ksiądz arcybiskup.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl