Ks. abp S. Gądecki: Żyjemy w antyrodzinnym, antychrześcijańskim klimacie

Żyjemy obecnie w antyrodzinnym i antychrześcijańskim klimacie sekularyzmu; jeżeli mamy ocaleć to musimy przejść od prymatu ekonomii do prymatu osoby – mówił przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki podczas konferencji „Rodzina fundamentem niepodległości”.

Konferencja, która odbywa się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest pierwszym z cyklu 10 ogólnopolskich debat naukowych w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest resort nauki wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, a koordynatorem merytorycznym Akademia Ignatianum w Krakowie.

„Jesteśmy w nurcie głębokiego sekularyzmu. Praktycznie jesteśmy i w klimacie antychrześcijańskim i w klimacie antyrodzinnym. Jesteśmy w głębokim klimacie antychrześcijańskim i antyrodzinnym. Cały sekularyzm do tego doprowadził” – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami na UKSW ks. abp Stanisław Gądecki.

Cykl „Polonia Restituta” przewodniczący KEP określił jako „jedną z najbardziej znaczących inicjatyw” który „w pewnym sensie dotyka samych fundamentów istnienia lub nieistnienia naszej ojczyzny”.

W ocenie duchownego, przy złym prowadzeniu spraw, o których będzie mowa w czasie kolejnych konferencji (ich tematami będą m.in. praca, przedsiębiorczość, zagadnienia obywatelskości i patriotyzmu, wolności, suwerenności, praworządności, kultura, tożsamość czy sprawiedliwość społeczna) „można doprowadzić do ostatecznego zniszczenia naszego państwa”. Jednocześnie – jak dodał – przy odpowiednim i przemyślanym ich prowadzeniu „można ocalić naszą ojczyzną i zapewnić jej przyszłość”.

PAP/RIRM

drukuj