Ks. abp W. Polak: orędzie fatimskie pozostaje wciąż aktualne

W czasie różnych konfliktów, braku pokoju w świecie, orędzie fatimskie pozostaje wciąż aktualne. Warto je odczytywać z całą jego głębią, pod kątem wezwania do wiary i nawrócenia – mówi w przeddzień stulecia objawień w Fatimie prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

W sobotę, w rocznicę objawień papież Franciszek dokona w Fatimie kanonizacji rodzeństwa Merto, beatyfikowanych w 2000 r. przez Jana Pawła II. Trwa proces beatyfikacyjny trzeciej osoby, która doznała objawień – Łucji, zmarłej w 2005 r. karmelitanki.

Prymas Polski przypomniał, że już św. Jan Paweł II nawiedzając to miejsce, mówił, że zasadnicze orędzie Fatimy wzywa do wiary i nawrócenia, a także do przemiany ludzkich serc oraz do większej miłości wobec drugiego człowieka i że w czasie różnych konfliktów i braku pokoju w świecie pozostaje wciąż aktualne.

W ocenie ks. abp. Polaka, także dzisiaj mamy świadomość – jak mówił papież Franciszek – że, w tym świecie bardzo często mamy do czynienia z wojną, która wciąż trwa w różnych częściach świata.

I to wezwanie Fatimy do nawrócenia i pokoju pozostaje wezwaniem istotnym i ważnym” – podkreślił.

Poza tym – jak podkreślił prymas – orędzie fatimskie powtarza zasadniczy trzon wezwania Chrystusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Maryja nie dodaje niczego nowego w tym objawieniu. Ono jest głęboko ewangeliczne. Ono jest właśnie pobudzeniem ludzkiego sumienia, ludzkiego serca do wiary i nawrócenia” – zaznaczył ks. abp Polak.

Jego zdaniem, tak jak na początku I wojny światowej i w kontekście wydarzeń, jakie działy się wówczas w Portugalii „warto w dzisiejszym świecie to orędzie fatimskie odczytywać z całą jego głębią pod kątem wezwania do wiary, do nawrócenia, do przemiany człowieka”.

Ks. abp Polak powiedział, że kult Matki Bożej Fatimskiej jest w Polsce bardzo rozpowszechniony i nie tylko w sposób instytucjonalny – poprzez budowanie kościołów ku czci Matki Bożej Fatimskiej czy organizowane pielgrzymek do Fatimy.

„W wielu parafiach, niemal spontanicznie (…) powstały nabożeństwa fatimskie” – powiedział.

Jak dodał, wierni często odmawiają też różaniec fatimski: od 13 maja do 13 października, czyli w rocznicę objawień fatimskich.

Bardzo często odprawiane jest także nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca ku czci Maryi, które rozpowszechniły się w naszej polskiej pobożności, w naszych wspólnotach Kościoła” – dodał ks. abp Polak.

Niewątpliwie te słowa, które nam pozostawi papież Franciszek w Fatimie będą bardzo ważne. I istotne byłoby dobre ich odczytywanie we współczesnym świecie w kontekście tego wołania o pokój, o pojednanie, o przebaczenie, co jest związane z przyjęciem i szacunkiem dla Pana Boga. Należy pamiętać, że jeżeli Bóg będzie na pierwszym miejscu, to inne nasze sprawy będą również na właściwym miejscu” – powiedział prymas.

Gdy trwała pierwsza wojna światowa, troje pastuszków – dzieci w wieku 7, 9 i 10 lat, rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto i ich kuzynka Łucja dos Santos z małej portugalskiej wioski Fatima, opowiedziało, że zobaczyło Matkę Bożą. Był 13 maja 1917 r. Widzenia powtarzały się przez kolejnych pięć miesięcy. Dzieci zostały poproszone o wezwanie ludzkości do nawrócenie i pokuty, usłyszały też trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź – w razie nienawrócenia ludzkości – wojny światowej i zapowiedź, że „biały kapłan” zginie od kul z broni palnej. Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r., a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej.

Franciszek zmarł w 1919 r., a Hiacynta rok później, w czasie pandemii grypy hiszpańskiej. Łucja wstąpiła do klasztoru, została karmelitanką bosą. Zmarła w 2005 r. w wieku 98 lat.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl