Ks. abp M. Jędraszewski: Media kreują określony wizerunek papieża Franciszka

Media kreują określony wizerunek papieża Franciszka, przemilczając te jego wypowiedzi, które im są nie w smak, chociażby w sprawie aborcji – powiedział metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.

Zdaniem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, na pontyfikat papieża Franciszka nie należy patrzeć jedynie przez pryzmat obrazu wykreowanego przez media.

Jak podkreślił duchowny, media kreowały wizerunki poprzedników papieża Franciszka – papieży Pawła VI i Jana Pawła II – „na miarę własnych oczekiwań”.

„Jeśli jakiś Papież mniej lub bardziej je spełnia, to jest przedstawiany pozytywnie. Jeśli natomiast – w przekonaniu niektórych mediów – Papież w swoim nauczaniu przekroczy wyznaczoną przez nie granicę, broniąc czystości Ewangelii i pozostając w głębokim nurcie tradycji Kościoła, to niemal z dnia na dzień staje się Papieżem wrogim, konserwatywnym, a więc złym, nieznającym życia ani nierozumiejącym świata” – podkreślił.

Dodał, że „media także dzisiaj kreują określony wizerunek papieża Franciszka, przemilczając przy tym te jego wypowiedzi, które im są nie w smak, chociażby w sprawie aborcji, którą niedawno przyrównał on do zbrodniczych praktyk z czasów nazistowskich Niemiec” – ocenił metropolita krakowski.

Jak przypomniał ks. abp Marek Jędraszewski, papież Franciszek jest pierwszym w historii Papieżem jezuitą, któremu bliska jest duchowość św. Ignacego z Loyoli – świętego, który dużą wagę przykładał do tzw. rozeznawania. Zdaniem duchownego, pojęcie „rozeznawania” jest przez większość ludzi mylnie rozumiane.

„Rozeznawanie wcale nie znaczy, że prawda jest dynamiczna i zmienna. Prawda Boża jest taka sama i niezmienna, a my, z drugiej strony, rozeznając ją, powinniśmy się na nią coraz bardziej otwierać (…). Częstokroć nieporozumienie polega na tym, że zagadnienie rozeznawania prawdy wielu interpretuje w taki sposób, że prawda zależy od mojego czysto subiektywnego rozeznania, co nie jest przecież zgodne z myślą Ojca Świętego” – ocenił duchowny.

Odnosząc się do kontrowersyjnej sprawy udzielania komunii świętej osobom żyjącym z związkach niesakramentalnych, ks. abp Marek Jędraszewski wyjaśnił, że wydana przez papieża Franciszka adhortacja „Amoris Laetitia” „stała się nowym impulsem, aby jeszcze raz pochylić się nad tym problemem”. Przypomniał dokument wydany przez Konferencję Episkopatu Polski podczas zebrania plenarnego w czerwcu tego roku, w którym biskupi zalecają „rzetelne rozeznanie sytuacji” osób, które zawarły ponowny związek cywilny.

„Trzeba zawsze brać pod uwagę aplikację normy ogólnej do określonego przypadku (…). W ten sposób (papież Franciszek) rozwija myśl Jana Pawła II, który wskazywał na potrzebę uwzględnienia złożoności sytuacji wiernych rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Cytując wspomniany dokument KEP, duchowny przypomniał, że w procesie owego rozeznawania „nie może zabraknąć przeprowadzenia rachunku sumienia, obiektywnej analizy sytuacji dzieci i opuszczonego współmałżonka, prób i możliwości pojednania, uwzględnienia konsekwencji nowej relacji wobec pozostałej rodziny i lokalnej wspólnoty wiernych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl