Ks. abp Jędraszewski: Ewangelia musi być treścią naszego kapłańskiego życia

Ewangelia musi być treścią naszego kapłańskiego życia, każdego dnia, każdej godziny – mówił podczas Mszy św. odprawionej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Dodał, że zadaniem dla kapłanów jest, by ludzie dostrzegali, że są oni sługami Boga.

W Wielki Czwartek Kościół świętuje ustanowienie sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

Metropolita krakowski przypomniał, że kapłani od momentu przyjęcia święceń są namaszczeni i napełnieni Duchem Świętym, a ich misją jest głoszenie Dobrej Nowiny.

„Nieść Dobrą Nowinę, głosić Ewangelię w świecie, który jak wiemy przynajmniej w tej części świata, w której przyszło nam żyć, za wszelką cenę pragnie znaleźć się w epoce post-chrześcijańskiej. I stąd nasze zadanie: głosić Ewangelię w porę i nie w porę, mając świadomość, że każdy z nas musi mieć dość mocy i jednoznaczności, by powtórzyć za św. Pawłem apostołem: +Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” – powiedział metropolita.

„Ewangelia musi być treścią naszego kapłańskiego życia, każdego dnia, każdej godziny” – podkreślił ks. abp Jędraszewski.

Dodał, że kapłani wielokrotnie doświadczają w swojej pracy duszpasterskiej, że „ludzie mają oczy, ale nie widzą”.

„Jest niekiedy jakaś przedziwna ślepota umysłu i serca, która jawi nam się jako mur trudny do pokonania. Mur ludzi, którzy zamknęli się w sobie i których widzenie i postrzeganie świata ogranicza się tylko do tego, co oni chcą widzieć” – powiedział w homilii metropolita krakowski.

„Dlatego ich nieszczęście wielokrotnie objawiające się w poczuciu bezsensu życia, zagubienia, ucieczki w inny świat poprzez przyjmowanie różnego rodzaju środków, a w gruncie rzeczy niszczenie własnego ducha” – dodał.

„My mamy tym biednym ludziom niewidzącym Chrystusa objawić prawdziwy sens tego, co znaczy być człowiekiem” – mówił ks. Arcybiskup.

Podkreślił, że zadaniem kapłanów jest pokazywanie ludziom zarówno wierzącym jak i niewierzącym, że kluczem do zrozumienia własnego człowieczeństwa jest Chrystus oraz otwieranie szeroko ich serc na zbawczą miłość Chrystusa.

„Chodzi o to, żeby ludzie dostrzegli to, kim naprawdę jesteśmy: Sługami Boga Naszego. Dostrzec, że kimś takim jesteśmy, przy całej naszej słabości i niedoskonałości – oto miara wysiłku kapłańskiego serca. Wysiłku, który musi być treścią każdego kapłańskiego dnia, każdej godziny jego życia” – powiedział metropolita krakowski. Dodał, że siły potrzebne, by sprostać temu zadaniu kapłani powinni czerpać z Eucharystii.

We Mszy św. Krzyżma, odprawionej w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, uczestniczyli biskupi, kapłani i zakonnicy, ministranci, lektorzy, schole i nadzwyczajni szafarze komunii św. Tradycyjnie poświęcone zostały oleje święte.

W czasie Mszy św. w sposób szczególny modlono się w intencji kapłanów obchodzących jubileusze m.in. ks. kard. Stanisława Dziwisza, który 19 marca świętował 20. rocznicę sakry biskupiej oraz ks. bpa Damiana Muskusa w 25-lecie święceń kapłańskich.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl