Krzyż Jezusowy odpowiedzią na zło świata

– Tej nocy musi pozostać jedno słowo, którym jest sam krzyż. Krzyż Jezusowy jest Słowem, którym Bóg odpowiedział na zło świata – powiedział Papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej, która jak co roku w Wielki Piątek wieczorem odbyła się w rzymskim Koloseum.

Papież Franciszek wyjaśnił także jak powinniśmy rozumieć słowo krzyż.

Słowo krzyża jest również odpowiedzią chrześcijan na zło, które nadal działa w nas i wokół nas. Chrześcijanie na zło muszą odpowiadać dobrem, biorąc na siebie krzyż, tak jak Jezus – akcentował Papież.

Słowo papieża Franciszka na zakończenie Drogi Krzyżowej w Koloseum [czytaj]

Papież nawiązał do wizyty swojego poprzednika Papieża Benedykta XVI, w Libanie. Przypomniał: „Widzieliśmy piękno i moc jedności chrześcijan na tamtej ziemi oraz przyjaźń wielu braci muzułmanów i wielu innych”.

„Była ona znakiem dla Bliskiego Wschodu i całego świata: znakiem nadziei” – wskazał Papież. Apelował do wiernych: „Kontynuujmy Drogę Krzyżową w życiu każdego dnia. Wspólnie podążajmy drogą krzyża, podążajmy niosąc w sercu to Słowo miłości i przebaczenia”.

Tegoroczne rozważania do nabożeństwa Drogi Krzyżowej napisali jeszcze na prośbę Papieża Benedykta XVI młodzi ludzie z Libanu – kraju, który odwiedził Papież we wrześniu zeszłego roku.

Wybrzmiały w nich stanowcze słowa przeciwko despotom, niesprawiedliwości i deptaniu praw człowieka przez niektórych rządzących na świecie.

Wielu jest takich, co słabi i podli w obliczu takich nurtów władzy, angażują swój autorytet na rzecz niesprawiedliwości i depczą godność człowieka oraz jego prawo do życia. Panie Jezu, nie dozwól, byśmy zostali zaliczeni do niesprawiedliwych. Nie pozwól, by możni cieszyli się złem, niesprawiedliwością i despotyzmem. Nie pozwól, by niesprawiedliwość prowadziła niewinnych do rozpaczy i śmierci. Utwierdź ich w nadziei i oświeć sumienia tych, którzy władają tym światem, aby rządzili nim w sprawiedliwości – napisali autorzy medytacji, młodzi Libańczycy.

W tekście znalazła się też modlitwa: „Panie Jezu, nie pozwól, byśmy zostali zaliczeni do niesprawiedliwych. Nie pozwól, by możni cieszyli się złem, niesprawiedliwością i despotyzmem. Nie pozwól, by niesprawiedliwość prowadziła niewinnych do rozpaczy i śmierci”.

W rozważaniach mowa też jest o „ślepym laicyzmie, który zdusza wartości wiary i moralności w imię rzekomej obrony człowieka”, oraz „agresywnym fundamentalizmie, który wykorzystuje jako pretekst obronę wartości religijnych”.

Podczas Drogi Krzyżowej – Krzyż nieśli: papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, rodzina włoska i hinduska, członkowie stowarzyszenia pomocy niepełnosprawnym pielgrzymom, seminarzyści z Chin, franciszkanie z Ziemi Świętej, zakonnice z Nigerii i z Libanu, młodzi Brazylijczycy.

Transmisje Drogi Krzyżowej przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam [Video]

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl