Fot. Joanna Adamik

Kraków: spotkanie opłatkowe kawalerów i dam Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie

W domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 nowy biskup pomocniczy Krakowa, ks. bp Janusz Mastalski, przyjął na spotkaniu opłatkowym swoją pierwszą grupę. Kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie pogratulowali biskupowi nominacji i złożyli mu świąteczne życzenia.

Przypomnieli również słowa Jana Pawła II z Betlejem, kiedy mówił, że żłóbek zawsze znajduje się w cieniu krzyża.

Życzymy ks. biskupowi, aby wzorem Mędrców, szedł ciągle za gwiazdą, która prowadzi do Chrystusa i naśladował Mędrców, którzy mimo swojej wielkości, klękali przed Jezusem – podkreślali.

Ksiądz biskup Janusz Mastalski podziękował bożogrobcom, że bronią wartości. Dodał, że bardzo ważne jest sięganie do tradycji i bycie wiernym świadkiem Chrystusa.

Chcę Was prosić, byście nie wątpili, że to ma sens (…) Życzę, aby w Waszych sercach, rodzinach i domach było więcej nadziei. Nadzieja zawsze przychodzi od Boga! – akcentował.

Na zakończenie odwołał się do słów Jana Pawła II: „Możesz więcej niż ci się wydaje”. Ksiądz biskup życzył zebranym, aby nigdy nie bali się podejmować nowych i z pozoru niemożliwych zadań. Podkreślał jak ważne jest dla niego i to spotkanie i miejsce, w którym się odbywa – tu bowiem w kaplicy arcybiskupów krakowskich, gdzie święcenia kapłańskie miał Karol Wojtyła, ksiądz biskup Mastalski odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

***

Zakon Rycerski Grobu Bożego powstał w XII wieku w Jerozolimie w celu obrony grobu Jezusa i opieki nad pątnikami. W 1163 roku Jaksa z Miechowa sprowadził ich do Polski, gdzie przez wieki organizowali pielgrzymki do Ziemi Świętej i spopularyzowali nabożeństwa, zaczerpnięte z tradycji jerozolimskiej. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. Siedziba Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego.

Joanna Folfasińska, Archidiecezja Krakowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl