Kraków: Ceremonia nałożenia paliusza ks. abp. M. Jędraszewskiemu

Ceremonia nałożenia paliusza zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolicie krakowskiemu ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu, odbędzie się dziś w katedrze na Wawelu. „Paliusz to przede wszystkim symbol jedności z Ojcem Świętym” – podkreśla rzecznik KEP ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Uroczystego nałożenia paliusza metropolicie krakowskiemu, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, dokona nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

Rzecznik KEP przypomniał, że paliusz to wełniana wstęga w kształcie litery „Y” o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat w czasie sprawowania liturgii. Boki paliusza symbolizują pasterską misję arcybiskupa metropolity, który na wzór Dobrego Pasterza niesie owcę na swoich ramionach.

Paliusz – podobny do tego, który podczas uroczystych liturgii nosi papież – jest oznaką jedności z Ojcem Świętym oraz władzy pasterskiej arcybiskupa w metropolii, na której terenie może on go nosić. Krzyże na paliuszu, to symbol Jezusa Chrystusa. Po Soborze Watykańskim II paliusz zastąpił tiarę – symbol władzy papieża” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP przypomniał, że paliusz ks. abp. Jędraszewskiego pobłogosławił 29 czerwca papież Franciszek w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Paliusze otrzymali wtedy także metropolici: białostocki – ks. abp Tadeusz Wojda (nałożenie paliusza odbędzie się 5 listopada br.) i warmiński – ks. abp Józef Górzyński (nałożenie paliusza miało miejsce 15 sierpnia br.).

Papież Benedykt XVI w homilii inaugurującej pontyfikat podkreślił, że paliusz jest obrazem Chrystusowego jarzma, czyli woli Bożej, którą przyjmujemy. Paliusz, według tradycji, był nakładany nowym metropolitom przez papieża w uroczystość św. Piotra i Pawła w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Od stycznia 2015 r., decyzją papieża Franciszka, paliusz, wręczony metropolicie w Rzymie, nakładany jest na niego we własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego.

KEP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl