Kościół żegna ks. abp. Ignacego Tokarczuka

Wierni, przyjaciele i rodzina żegnają ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Były pierwszy metropolita przemyski zmarł 29 grudnia 2012 roku.

W archikatedrze przemyskiej trwa msza św. pogrzebowa. Ks. abp spocznie w podziemiach kościoła. Msza św. pogrzebowa transmitowana jest przez TV Trwam i Radio Maryja.

Uroczystości żałobne rozpoczęły się już wczoraj w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Homilię wygłosił ks. bp Edward Frankowski, który przez prawie trzy lata współpracował z księdzem arcybiskupem.

Ks. bp senior diecezji sandomierskiej przypomniał słowa Ojca św. Jana Pawła II, które wypowiedział w  Rzeszowie w 1991 r. Papież kierował te słowa do ks. abp. Ignacego Tokarczuka.

Drogi ks. bp. Ignacy na przestrzeni lat twego posługiwania stałeś się rzecznikiem, świadkiem i autorytetem wobec Kościoła i społeczeństwa walczącego o suwerenne prawa. Teraz w nowej sytuacji Twoje świadectwo jest nieodzowne. Dziś trzeba nowej wiary, nowej nadziei, nowej miłości. Trzeba odnawiać świadomość prawa Bożego i odkupienia w Chrystusie, trzeba budować życie na prawdzie i miłości. Ufamy, że z Domu Ojca będziesz nam najdroższy księże arcybiskupie pomagał, a my będziemy się z Tobą duchowo łączyć – mówił ks. bp Edward Frankowski.

Ks. bp Edward Frankowski senior diecezji, który niedługo przed śmiercią rozmawiał z abp. powiedział, że pasterz Kościoła przemyskiego apelował o  obronę TV Trwam. To była jego ostatnia wola, jakby jego testament – dodał.

Ks. prałat Józef Bar, były sekretarz ks. abp. zwraca uwagę, że katolickie TV Trwam i Radio Maryja cały czas towarzyszyły Jego Eminencji w życiowej drodze.

Od prawie 20 lat ks. abp. Ignacy pozostawał na emeryturze w niezłym zdrowiu, rozczytywał się w literaturze. Był wiernym słuchaczem Radia Maryja, wiadomości z kraju i ze świata z życia Kościoła czerpał z tego źródło, był wiernym słuchaczem rozgłośni z Torunia. Dlatego jestem przekonany, że słuchacze Radia Maryja, będą towarzyszyć biskupowi seniorowi z Przemyśla w drodze do Domu Ojca –  podkreślał ks. prałat Józef Bar.  

Od 1966 do 1993 ks. abp roku kierował diecezją, a potem archidiecezją przemyską, gdzie bez zgody władz PRL wybudował ponad 400 kościołów.

Władze komunistyczne uważały go za jednego ze swoich głównych przeciwników, obok kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły. W latach 70. i 80. wspierał działania opozycji demokratycznej a później Solidarności.

Waldemar Mikołowicz  były współpracownik ks. abp. Ignacego Tokarczuka jeszcze za życia wspominał go jako niezłomnego kapłana.

Powiedział, że mnie przyjmuje na członka rodziny Tokarczuków, więc dla mnie to jest ogromny zaszczyt, wobec takiego niezłomnego kapłana, już nie mówiąc o latach, w których współpracowaliśmy.  Miałem zaszczyt swoje  zdrowie i życie poświęcić dla tych celów jakie stawiał na swojej drodze ks. abp. Ignacy Tokarczuk – powiedział Waldemar Mikołajewicz.

Arcybiskup-senior ks. abp Ignacy Tokarczuk przewodził diecezji przemyskiej w latach 1965 –1993, zmarł w sobotę w wieku 95. lat. Ks. abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1942 r. Święceń biskupich udzielił mu w 1966 r. ks. kard. Stefan Wyszyński. Był doktorem filozofii; wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie i KUL.  W 2006 roku został kawalerem orderu orła białego.

Był człowiekiem bardzo ciepłym, niepokornym, wiernym prawdzie – tak wspomina ks. abp. Ignacego Tokarczuka jego bratanek dr Stanisław Tokarczuk – prezes Familijnego Stowarzyszenia Zbarażan. Za swoją nieustępliwość ks. abp był prześladowany przez komunistyczne władze. Otrzymał Order Orła Białego. Jego imię noszą dwie szkoły w Polsce: w Przemyślu i Końskiem.

Bardzo żywo interesował się kresami, wspierał swoją rodzinną parafię w Zbarażu. Wspomógł działania przy poświęceniu Kościoła w Tarnopolu. Jedynemu Muzeum Kresowemu w Żarach przekazał insygnia władzy biskupiej: mitrę i pastorał, książki oraz pamiątki.

Jak powiedział dr Stanisław Tokarczuk – trwają ostatnie prace nad filmem o życiu ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Będą w nim zaprezentowane wszystkie książki ks. abp. oraz publikacje o nim. Znajdzie się w nim także rozmowa z ks. abp, wspomnienia z wieku młodzieńczego, a także wszystko o jego działalności duszpasterskiej i administracyjnej w diecezji. Jak przypomina dr Stanisław Tokarczuk jest to prawie 500 świątyń i 200 parafii. Ks. abp Ignacy Tokarczuk zawsze ciepło wypowiadał się o Radiu Maryja i TV Trwam, na falach eteru których wierni modlili się o jego zdrowie.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl