Kościół – wotum za Jana Pawła II

Ksiądz biskup Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, poświęcił wczoraj plac budowy pod świątynię Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w Toruniu. Będzie ona stanowić wotum wdzięczności za dar osoby i posługi błogosławionego Papieża Polaka.

W strugach deszczu ks. bp Andrzej Suski, razem z przełożonym Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Januszem Sokiem CSsR, dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i architektem Andrzejem Ryczkiem, wbił łopatę na placu budowy przy ul. Starotoruńskiej. Ordynariusz wraz z kapłanami poświęcił plac, na którym stanie świątynia.

– Jak mówi powiedzenie: kto dobrze rozpoczyna, ten połowy dokonał – podkreślił ksiądz biskup.

Dzień, w którym dokonał się ważny akt rozpoczynający dzieło budowy świątyni, jest szczególny dla Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Dokładnie wczoraj przypadała 250. rocznica sakry biskupiej św. Alfonsa Marii Liguoriego, założyciela redemptorystów.

Uroczystość poprzedziła dziękczynno-błagalna Eucharystia.

– Zawsze musimy uczestniczyć w budowaniu żywego Kościoła, a wszystkie świątynie – budowle – mają nam w tym pomóc – zaznaczył o. Tadeusz Rydzyk podczas Mszy św. w kaplicy Zawierzenia w gmachu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

To właśnie nieopodal uczelni wyrośnie nowa świątynia.

– Nie można sobie wyobrazić we współczesnym świecie prestiżowej uczelni bez otwartej głowy i ideałów, bez świątyni na terenie kampusu, bo wiara i rozum współdziałają – podkreślił o. Janusz Sok, prowincjał redemptorystów.

– Dziękujemy dziś Panu Bogu za ten moment i Jemu zawierzamy budowę kościoła, wszystkich ludzi w nią zaangażowanych: projektantów, inżynierów, firmę, robotników i ofiarodawców – mówił o. Tadeusz Rydzyk podczas uroczystości.

Dodał, że cały czas czuje Boże prowadzenie we wszystkich dziełach istniejących przy Radiu Maryja.

– Wielka to radość uczestniczyć w kolejnym cudzie. Bez Pana Boga nic nie ma sensu – podkreślił dyrektor Radia Maryja i podziękował wszystkim, którzy nigdy nie zwątpili w budowę kościoła.

A przyczynkiem do podjęcia zadania wzniesienia świątyni była ikona Matki Bożej Częstochowskiej z papieskiej kaplicy z Watykanu ofiarowana przez ks. Mirosława Drozdka. To przed nią modlił się codziennie Jan Paweł II.

– Kiedy pokazałem ks. bp. Andrzejowi tę ikonę i poprosiłem o pobłogosławienie pomysłu budowy kaplicy, gdzie ona będzie w centrum, ksiądz biskup od razu zareagował: „Jakiej kaplicy? To ma być kościół” – wspominał wczoraj o. Tadeusz Rydzyk.

Ksiądz biskup Andrzej Suski zaznaczył, że Stolica Apostolska ofiarowała pod budowę toruńskiej świątyni kamień węgielny pochodzący z fundamentów Bazyliki św. Piotra, tej najstarszej, z IV wieku.

– Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wmurować ten kamień w rosnące ściany świątyni. A ojciec dyrektor obiecał, że kościół będzie wybudowany w ciągu dwóch lat – powiedział ksiądz biskup.

– No, może w ciągu dwóch i pół – zastrzegł żartobliwie dyrektor Radia Maryja.

Ojciec Tadeusz Rydzyk podkreśla, że świątynia zostanie zbudowana wyłącznie dzięki ofiarom wiernych, zatem to od ludzi dobrej woli będzie uzależniony termin zakończenia budowy.

Na poświęcenie budowy świątyni do Torunia przybył także mieszkający pod Nowym Jorkiem inżynier Andrzej Ryczek, architekt, autor projektu świątyni.

– Koncepcja kościoła powstała w wyniku rozmyślań nad tym, jaka forma byłaby odpowiednia, aby godnie reprezentowała obecność Ojca Świętego Jana Pawła II i Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w nowej przestrzeni Kościoła. Myśli zaniosły mnie natychmiast do miejsca jego „domu”, gdzie przebywał i przebywa, a zatem do Rzymu, do Bazyliki św. Piotra. Nie miała to być jednak replika, ale ekspresja na jej temat. Stąd odpowiedni wydał mi się neoklasycyzm, jednak z zaznaczeniem obowiązujących form architektury naszych czasów – mówił inżynier Andrzej Ryczek.

Katarzyna Cegielska, Toruń

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl