fot. wikipedia

Kościół w Grybowie otrzyma tytuł Bazyliki Mniejszej

Dziś o godz. 11. odbędzie się liturgiczna uroczystość ogłoszenia tytułu Bazyliki Mniejszej dla kościoła parafialnego pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej) w Grybowie (diecezja tarnowska), której będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp. Celestino Migliore.

Transmisja z uroczystości w Radiu Maryja i TV Trwam

Świątynia ta będzie ósmą w diecezji tarnowskiej, która nosi tytuł Bazyliki Mniejszej. Tytuły te noszą również kościoły: w Tarnowie, Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie, Mielcu i Tuchowie

Przyznanie tytułu Bazyliki Mniejszej grybowskiej świątyni – będącej zarazem Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej – w szczególny sposób wzmacnia jej więź ze Stolicą Apostolską, z Ojcem Świętym i Pasterzem Kościoła tarnowskiego, który jest znakiem jedności z Następcą św. Piotra Apostoła. Papieska decyzja czyni ponadto grybowską świątynię miejscem szczególnego duchowego oddziaływania w tym regionie, tym bardziej, że kościół ten jest miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania – napisał ks. bp Andrzej Jeż w specjalnym komunikacie z okazji nadania kościołowi w Grybowie tytułu Bazyliki Mniejszej.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej zaprasza do udziału w tej uroczystości wszystkich diecezjan, a szczególnie mieszkańców Grybowa i dekanatu grybowskiego.

Parafia Grybów trwa nieprzerwanie od XIV w. – pierwsza wzmianka o kościele pojawia się w dokumencie lokacyjnym miasta z 15 maja 1340 r. Kościół został wzniesiony na potrzeby społeczności miasta wkrótce po jego lokacji około połowy XIV w., kiedy to także została erygowana parafia. Obecny kościół parafialny pochodzi z początku XX w.; autorem projektu jest wybitny architekt Józef Dziekoński. Parafia grybowska stanowi nieprzerwany element integrujący lokalną społeczność od stuleci.

RIRM

drukuj