Kongregacja generalna kardynałów w Watykanie

W czwartym dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI, zarządzający teraz Kościołem kardynałowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu –  czyli kongregacji. Temat dyskusji to problemy i wyzwania dla Kościoła i przyszłego Papieża. Spotkanie prowadzi dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano.

W kongregacji udział biorą zarówno kardynałowie elektorzy, jak i ci, którzy z powodu ukończenia 80 lat nie będą uczestniczyć w konklawe. Kongregacje te nazywają się przygotowawczymi, ponieważ poprzedzają wybór nowego Papieża.

Spotkania odbywać się będą codziennie, po to, by – jak głosi konstytucja apostolska „Universi dominici gregis” – „pozwolić poszczególnym kardynałom wyrazić zdanie na temat nasuwających się problemów, prosić o wyjaśnienia w przypadkach wątpliwości oraz podać propozycje”.

Inauguracyjną kongregację otworzyło złożenie przysięgi przez wszystkich obecnych jej uczestników. Kardynałowie zobowiązali się przestrzegać zawartych w konstytucji przepisów oraz dochować tajemnicy w sprawach mających związek z przygotowywanym wyborem Papieża i innymi poufnymi kwestiami.

W czasie kiedy katolicy czekają na nowego Papieża, pieczę nad Kościołem sprawuje ks. kard. Tarcisio Bertone, kardynał kamerling. To jeden z niewielu urzędów, który obowiązuje podczas sede vacante. Podczas wakatu zawieszone zostają prace watykańskich urzędów, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, prefektów, przewodniczących i członków wszystkich dykasterii. Nie zapadają także kluczowe wybory, które pozostawia się przyszłemu Papieżowi.

Zasady funkcjonowania Kościoła w czasie sede vacante dokładnie tłumaczy ks. prof. Mirosław Sitarz, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL JP II.

– W kongregacjach partykularnych uczestniczą tylko kardynał kamerling i trzech kardynałów, po jednym z każdego stopnia, wylosowanych spośród kardynałów elektorów. Ci trzej wylosowani kardynałowie asystenci, trwają i zarządzają Kościołem w sprawach zwyczajnych przez trzy dni. Na następne trzy dni odbywa się kolejne losowanie. Zostają wylosowani kolejni trzej kardynałowie, do kardynała kamerlinga, ze stopnia biskupów, prezbiterów i diakonów – powiedział ks. prof. Mirosław Sitarz.

Ks. prof. dodaje, że dziś kongregacja ogólna wybierze dwóch duchownych, którzy odznaczają się wiedzą i mądrością a także autorytetem moralnym.  Ich zadaniem będzie przeprowadzenie dwóch rozważań oraz terminu pierwszego wystąpienia do księży kardynałów.

Katolicy na całym świecie proszą o światło Ducha Św. dla kardynałów przy wyborze Następcy św. Piotra. W całym kraju sprawowane są Msze św. dziękczynne za pontyfikat Ojca św. Benedykta XVI. Biskupi polscy podkreślają, że był on Papieżem mającym odwagę mówić o dyktaturze relatywizmu. Pasterze Kościoła apelują do wiernych, by zwłaszcza w dniach sede vacante pamiętali o modlitwie dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI.

Natomiast jutro w Warszawie rozpoczyna się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wtedy także będzie miało miejsce dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI i modlitwa o światło Ducha Świętego dla kardynałów, którzy wybiorą jego następcę. Uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski i biskupów z zagranicy, biorących udział w zebraniu plenarnym, będzie sprawowana w Archikatedrze Warszawskiej 5 marca o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. 

Ojciec Święty Benedykt XVI sprawował swą posługę od 19 kwietnia 2005 r. W dniach 25-28 maja 2006 r. odbył pielgrzymkę apostolską do Polski.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl