Przybądźmy na uroczystości do Bydgoszczy

Kochana Rodzino Radia Maryja dziękujemy z całego serca. Bóg zapłać każdemu kto zorganizował  przyjazd do Torunia na dziękczynienie za 21 lat posługi Radia Maryja – Panu Bogu, Kościołowi Ojczyźnie, ludziom.


Pobierz Pobierz

Bóg zapłać wszystkim uczestnikom naszego wspaniałego święta. Pan Bóg na pewno wynagrodzi każdemu kto współpracuje swoją modlitwą, dobrym słowem, informacją o tym dziele i dziełach powstałych przy Radiu Maryja, czynem oraz ofiarami. Prosimy o dalszą współpracę i pomoc, bo sami nie uczynimy wiele.

Co by było gdyby nie było Radia Maryja, Telewizji Trwam, Naszego Dziennika, mediów prawdziwie katolickich i prawdziwie polskich. Co by było gdyby was nie było – naszych współpracowników. Teraz zapraszamy na drugą część naszego dziękczynienia. Oczywiście, jak każdego roku do Bydgoszczy.

Na początku radio było w Toruniu i Bydgoszczy. Dlatego też od początku świętujemy w obu miastach, tak jak z obu miast ofiarnie posługują wspaniali ludzie. Zapraszamy więc na sobotę 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w tym dniu przypadają 21. urodziny Radia Maryja.

Zapraszamy wszystkich drogich przyjaciół z Bydgoszczy i okolic. Nie zostawajcie w domu, przy odbiornikach radiowych lub telewizyjnych, ale podejmijcie trud i przybądźcie do Kościoła Matki Bożej Fatimskiej przy ulicy Ogrody. Godzina – 17:00 koncert, godzina 18:00 – uroczysta Msza św. pod przewodnictwem księdza bp diecezji bydgoskiej – Jana  Tyrawy, po Mszy św. –  różaniec.

Zapraszamy serdecznie
o. Tadeusz Rydzyk CSsR
Dyrektor Radia Maryja 

***

Wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka podczas uroczystości XXI Rocznicy Powstania Radia Maryja w Toruniu

 

Komunikacja budzi miłość i prawdę

 

Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja

Kochani księża biskupi, księża, siostry, wszyscy świeccy oraz ci, którzy nas słuchają i oglądają. Zobaczcie co się dzieje kiedy jest komunikacja, kiedy ludzie ze sobą rozmawiają. Wtedy budzi się miłość i ukochanie prawdy, którą jest Pan Bóg i fakt, że ludziom jest dobrze być ze sobą.  Człowiek nie jest samotną wyspą, a razem możemy uczynić wiele.


Pobierz Pobierz

Wszystko dlatego, że słuchamy Ducha Świętego, Jego natchnień i idziemy razem. Takie są rezultaty bardzo małych cegiełek, z których można zrobić bardzo wiele. Przykładem jest Radio Maryja i inne dzieła. Przykładem są kościoły budowane w Polsce za grosze. Niektórzy mówią, żeby „pazerni” księża – oddali to co zagrabili. Któż to zagrabił? Widzimy kto.

Nic nie jest zagrabiane – tu są tylko dobrzy ludzie, wdowie grosze, a zwłaszcza modlitwa cierpiących, modlitwa dzieci i młodzieży, dobra wola wszystkich ludzi, którzy kochają, którzy odkryli prawdę. Zobaczcie ile godzin można wytrzymać, na stojąco. Za to wszystko dzisiaj dziękujemy Panu Bogu. Trzeba dziękować, cieszyć się i nie patrzeć pesymistycznie w przyszłość. To diabeł podpowiada pesymizm. Zwycięstwo należy do Chrystusa. To widać po nas wszystkich, po Rodzinie Radia Maryja.

Wydawało się, że Polacy są rozproszeni, a zobaczcie w 3 tygodnie około 10 tys. ludzi zmobilizowało się i przybyło do Rzymu. To jest miłość. Polacy się zeszli i rzekli, komunikują się. Media mają być środkami społecznego komunikowania, rozmawiania. W domu się rozmawia, a Kościół jest domem i Ojczyzna jest domem. Żeby było dobrze trzeba rozmawiać na argumenty: prawdy i dobra. Nie trzeba dogadywać sobie nawzajem, tylko dogadywać się – dla dobra wspólnego. Za to dogadywanie się dziękujemy serdecznie.

Dziękujemy za dogadywanie się z Panem Bogiem, a przede wszystkim za modlitwę. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Zobaczcie – Ojciec Św. Jan Paweł II tyle razy nam błogosławił. Błogosławi nam także Ojciec Św. Benedykt XVI. Kiedy podczas ostatniej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Watykanu podeszliśmy do Ojca Św. był tak miły, że Go przytuliłem. Wcale się nie bronił. Mamy różne zdjęcia z Ojcem Św., które zrobił o. Jacek. Papież pytał, jakie mamy problemy. Ojcze Św. nasze problemy wobec Twoich są niczym. Przynieśliśmy Papieżowi pierniki z Torunia i księgi z podpisami. Było widać, że Ojciec Święty się ucieszył.

Później powiedzieliśmy Ojcu Św., że w tych księgach tysiące ludzi zobowiązało się do modlitwy i cierpienia za Niego. Popatrzył na te księgi z wielkim zainteresowaniem i podziękował. Powiedziałem Ojcu Św, że miliony Polaków codziennie modlą się za Niego i Go kochają. To było piękne. Naprawdę kochamy Ojca Św. A gdy ksiądz biskup powiedział Ojcu Św., że miliony Polaków modlą się za niego, to Ojciec Św. powiedział: tanti tzn. wielu Polaków to święci. Tak powiedział Papież Benedykt XVI. To jest zobowiązanie dla Rodziny Radia Maryja.

Wielkie dzięki wszystkim obecnym przy radioodbiornikach – wszędzie, na całym świecie. Mówiąc na całym świecie myślę o ojcu Jacku – przyleciał z Toronto, bo chciał być z nami kilka dni – i ojcu Zbigniewie z Chicago. Dziękuję wszystkim, i w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Dla Radia Maryja – razem z redemptorystami posługującymi na drugiej półkuli i w naszej uczelni – pracuje tylko jedenastu ojców. Jest nas za mało. Módlmy się o więcej powołań do redemptorystów. Módlmy się o świętych, mądrych, dobrych księży i zakonników. Takich dziś potrzeba.  Bóg zapłać raz jeszcze wszystkim.

Wczoraj były imieniny Andrzeja. Jest dwóch Andrzejów: pan Jaworski – poseł oraz ks. biskup Andrzej Suski – nasz pasterz, który buduje kościół duchowy. Jest też Andrzej, który przyleciał z New Jersey, który buduje nasz kościół, dał całą koncepcję. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego i Bożego Błogosławieństwa. Bóg zapłać serdecznie jeszcze raz wszystkim księżom biskupom. Biskupi trzy razy upominali się o TV Trwam – i cisza. Upominają się o lekcje religii w szkole – jeszcze głębsza cisza.

Moim największym marzeniem jest to, żeby wszyscy ludzie byli apostołami – wszyscy Polacy, słuchacze Radia Maryja, którzy cały czas są w Szkole Maryi, w prawdzie i miłości. Miłość to nie ciapowatość, ani sentymenty. Miłość musi być rozumowa, abyśmy wszystkich obudzili – całą Polskę – do miłości Pana Boga, człowieka, do wzajemnego poszanowania. Drugim moim marzeniem jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Panie prezydencie! Za dwa lata – mam nadzieję – będziemy konsekrować naszą świątynię. Mam nadzieję, że za dwa lata będą również ukończone termy w Toruniu. Dziękujemy za to, że miasto Toruń nam nie przeszkadza. Nie głaszcze nas, ale jest bardzo merytoryczne. Dziękujemy za to, a uczelnię polecam wszystkim.

Oddajmy się Matce Bożej. Jest nowa korona zrobiona z obrączek małżeńskich i pierścionków. Oddajmy się do Jej dyspozycji. Alleluja i do roboty – takiej apostolskiej.

Maryjo Niepokalana, zawsze Dziewico!

Z wdzięcznością wspominając dzień, w którym oddałem się całkowicie do Twojej dyspozycji, proszę Cię dzisiaj na nowo: posługuj się mną wedle Twojej woli. Uczyń ze mnie posłuszne narzędzie w Twoich dłoniach, o Matko Chrystusa i Matko Kościoła, dla ratowania dusz ludzkich w Ojczyźnie naszej i w całym świecie.

Matko Najświętsza, spraw, bym codziennie ponawiając całkowite oddanie się Tobie, stawał się coraz bardziej Twoją pomocą dla sprawy Chrystusa na ziemi. Amen.

 

* * *

Bóg zapłać za wszystko!

 

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja przed Mszą św. sprawowaną w Toruniu w XXI Rocznicę Powstania Radia Maryja.

Jesteśmy braćmi i siostrami. Naszym Ojcem jest Ojciec Niebieski. Przychodzimy tutaj, żeby złożyć mu w ofierze całe nasze życie. To nas jednoczy. Nie wiem, czy czujecie, że jesteśmy braćmi i siostrami? Witamy wszystkich bardzo gorąco. Nie byłoby tego, gdyby nie było ducha braterskiego i siostrzanego.


Pobierz Pobierz

Dziękujemy wam za Rodzinę Radia Maryja, za 21 lat. Wszystko zaczęło się w tym kościele, na Mszy św. o godzinie 12:00. To była niedziela, 8 grudnia. Prowincjałem był wówczas śp. o. Jacek Gajda. Gdyby dbał bardziej o zdrowie i słuchał lekarzy, to byłby z nami dzisiaj. Wiemy na pewno, że jest w niebie. Dziękujemy Panu Bogu za taki zarząd naszej prowincji redemptorystów, że mieli odwagę pobłogosławić to dzieło.

Dziękujemy wszystkim. Najpierw współbraciom redemptorystom. Dziękuję bardzo ojcu Janowi. Jak przyszedłem tu po święceniach, to mnie instruował, jak uczyć dzieci do Pierwszej Komunii. Były też inne rzeczy. Podziękowania składam na ręce ojca prowincjała Janusza Soka, który jest dzisiaj razem z nami i ojca wiceprowincjała Piotra Chyły. Bóg zapłać.

Dzisiejszej Mszy św. przewodniczy ks. bp ordynariusz naszej diecezji – Andrzej Suski. Słowo Boże wygłosi ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. Jest z nami ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza, ks. bp Stefan Regmunt – ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz – ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, ks. bp Wiesław Alojzy Mering – ordynariusz diecezji włocławskiej, ks. bp Stanisław Stefanek – bp. senior diecezji łomżyńskiej, ks. bp  Tadeusz Bronakowski z diecezji łomżyńskiej, ks. bp Jan Styrna – ordynariusz diecezji elbląskiej i ks. bp Stanisław Napierała – bp. senior diecezji kaliskiej. Dostaliśmy wiele listów od poszczególnych biskupów. Chcieli być z nami, ale termin nie pasował. Może dlatego, że uroczystości przestawiliśmy na 1 grudnia.

Są wśród nas parlamentarzyści. Nie będę mówił z jakiej partii, ale pewnie właściwych, bo inni by nie przyszli. Z Torunia widzę jedną posłankę – panią Annę Sobecką, witamy. Jest z nami pan poseł Mariusz Błaszczak, Krzysztof Jurgiel, Joachim Brudziński, Jan Dziedziczak, Małgorzata Gosiewska, Marzena Machałek, Gabriela Masłowska, Dariusz Piątkowski, Małgorzata Sadurska, Andrzej Jaworski – miał imieniny wczoraj, Jerzy Materna, Michał Jach, Jacek Osów, Zbigniew Kuźmiuk, Dariusz Bąk, Czesław Hoc, Krzysztof Ardanowski, Jan Szyszko, Jolanta Szczypińska, Łukasz Zbonikowski, Szymon Giżyński, Marcin Mastalerek, Izabela Kloc, Stanisław Pięta, Tomasz Latos, Beata Kempa, Piotr Szeliga, Bartosz Kownacki. Senatorowie: Jan Maria Jackowski, Jerzy Chróścikowski, pani Alicja Zając, pani Beata Gosiewska, pan Stanisław Kogut, pan Waldemar Kraska. Europosłowie: pan poseł Janusz Wojciechowski, Marek Gróbarczyk i pan profesor Mirosław Piotrowski. Są z nami również przedstawiciele „Solidarności”. Pani Maria Ochman, Sekretariat Służby Zdrowia oraz pan Kazimierz Grajcarek – górnik. Witamy też pana ministra Antoniego Macierewicza. Cieszymy się bardzo, że jest z nami pani Ewa Błasik, żona generała poległego pod Smoleńskiem. Jutro w Kościele Miłosierdzia Bożego, o godz. 12:15 odbędzie się Msza Święta za pana generała Andrzeja Błasika i za ofiary smoleńskie. Zapraszamy! Dziękujemy, że jest też Zespół Wspierania Radia Maryja na czele z panem profesorem Januszem Kaweckim. Wszystkich witamy bardzo serdecznie.

Kochani, jest z nami gospodarz miasta Torunia – pan prezydent Michał Zalewski wraz z wiceprezydentem. Bóg zapłać za to. Są siostry zakonne. Widzę Matkę generalną sióstr Loretanek i siostry Loretanki. Jest instytut ks. kard Wyszyńskiego Matki Bożej Królowej Jasnogórskiej. Widzę siostry Józefitki, siostry Elżbietanki, siostry Nazaretanki, siostry Zmartwychwstanki. Bóg zapłać wszystkim.

Kochani, Bóg zapłać za wszystko. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za wszystko. Za Radio Maryja, Rodzinę Radia Maryja. Wszystkim kapłanom, którzy od początku nie tylko wspierali nas modlitwą, ale i ofiarą. Przyjeżdżali z Bydgoszczy żeby być zachętą, współbracia wielkie dzięki za to. Służymy Panu Bogu wszyscy tzn. infułaci, prałaci, kanonicy i wszyscy służymy Panu Bogu. Pan Bóg wszystkich widzi.

Na sercu szczególnie leży mi uczelnia, bo to jest przyszłość. Proszę popatrzeć co budujemy. Jak źle się działo w Polsce to zakładali uczelnie. Bóg zapłać wszystkim profesorom z naszej uczelni. Jest pan Ryszard Bender i inni profesorzy. Dziękujemy każdemu. Dziękujemy tym, którzy o tej uczelni mówią. Uczelnia jest bardzo dobra. Takie ma opinie nie tylko w Polsce. Teraz budujemy jeszcze Kościół. Wotum wdzięczności za Jana Pawła II. Na pewno wielu z was widziało, jak daleko posunięte są prace na budowie. Zaczęliśmy 20 czerwca. Jesteśmy o miesiąc za szybko. Niemal tak, jak autostrady w Polsce, które są drogie, ale za to byle jakie. Nie porównujmy do nich naszej budowy. Najdroższe w świecie autostrady są w Polsce. Wiadomo, że lepsze są na Białorusi. Wszystko zależy od nas. Bóg zapłać tym, którzy to budują. Jest dzisiaj z nami budowniczy. Najważniejszy po Panu Bogu – Andrzej Ryczek. Specjalnie przyleciał z Nowego Jorku na uroczystość. Wczoraj miał imieniny. Panie Andrzeju niech pan się pokaże. Pan jest skromny, wiemy o tym. Jeszcze raz mówię ten człowiek robi to z serca, nie bierze ani 5 groszy. Co wy na to? Bóg zapłać za wszystko.

drukuj