fot. o. Marek Raczkiewicz

Katolicki Uniwersytet św. Damazego w Madrycie świętuje dzień swojego patrona

Katolicki Uniwersytet św. Damazego w Madrycie świętuje dzisiaj dzień swojego patrona. Uroczystej Mszy św. Przewodniczył ks. kard. Carlos Osoro. Wśród studentów uczelni są alumni seminariów, liczne zgromadzenia zakonne oraz kapłani z wielu krajów świata. Z każdym rokiem rośnie także liczba świeckich.

Uniwersytet św. Damazego w Madrycie został erygowany przez Kongregację Edukacji Katolickiej w 2011 r. Wykład inauguracyjny wygłosił wówczas jej ówczesny prefekt ks. kard. Zenon Grocholewski. Uczelnia oferuje studia m.in. z takich dziedzin jak teologia, filozofia, prawo kanoniczne oraz literatura chrześcijańska i klasyczna. Studenci pochodzą nie tylko z regionu Madrytu, ale także z innych diecezji hiszpańskich. Od samego początku placówka jest otwarta na kościoły misyjne, szczególnie w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Kapłani mogą studiować dzięki stypendiom archidiecezji madryckiej.

– Celebracja dnia św. Damazego jest okazją, aby wspomnieć świętego patrona naszego uniwersytetu – papieża Damazego, poprzez celebrację najpierw eucharystyczną, aby podziękować Bogu za przebytą drogę naszej uczelni, a także za obecność misyjną, za obecność naszej instytucji szczególnie w krajach Ameryki Łacińskiej, ale także Afryki. Dla nas jest to szczególne powołanie, o które chcemy się przede wszystkim troszczyć – mówił rektor uniwersytetu ks. prof. Javier Prades.

Z każdym rokiem na madryckiej uczelni rośnie liczba polskich studentów

– Jestem kapłanem diecezji łomżyńskiej i od ponad czterech lat studiuję filozofię na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie. Kiedy przypominam sobie pierwsze chwile, dni, tygodnie, pierwsze kroki postawione na madryckiej uczelni, to na myśl przychodzą mi ogromna życzliwość, wsparcie, serdeczność pracowników, wykładowców naszego uniwersytety, pomimo moich licznych barier językowych. Studiowanie na Uniwersytecie św. Damazego to (…) doświadczanie tego, jak na wielu płaszczyznach zachowywany jest skarb wiary. Studiując filozofię, mam okazję nie tylko zgłębiać wiedzę, nie tylko mam możliwość poznawania hiszpańskiej myśli filozoficznej, ale jednocześnie staram się pełnić rolę ambasadora, dzieląc się z innymi na wykładach i konferencjach polską myślą filozoficzną, zwłaszcza z XX wieku – wskazał ks. Tomasz Grala.

Warto podkreślić, że Uniwersytet św. Damazego jest jedynym miejscem w Hiszpanii, gdzie można studiować języki wschodnie, jak np. sumeryjski, koptyjski czy ormiański.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

 

drukuj