Ostatni dzień pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI

Dziś ostatni dzień pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI, który 11 lutego nieoczekiwanie zapowiedział swą rezygnację ze Stolicy Piotrowej. O godz. 11. Radio Maryja i TV Trwam transmitowały spotkanie Papieża z  kardynałami obecnymi w Rzymie. O godz. 17.30 Ojciec św. Benedykt XVI pozdrowi wiernych w Castel Gandolfo. 

O godz. 11. Papież spotkał się ze wszystkimi kardynałami obecnymi w Rzymie; współpracownikami z Kurii Rzymskiej, elektorami z całego świata przybyłymi już na marcowe konklawe oraz z dostojnikami, którzy ukończyli 80 lat.

Podczas ostatniego spotkania z księżmi kardynałami, kilkanaście godzin przed ustąpieniem ze Stolicy Piotrowej Ojciec św. Benedykt XVI zapewnił o „bezwarunkowym szacunku i posłuszeństwu wobec nowego papieża”. Nie wykluczył, że wśród kardynałów obecnych dziś w sali Klementyńskiej był nowy biskup Rzymu.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego ksiądz kardynał Angelo Sodano, przemawiając w imieniu zgromadzonych podkreślił wielkie oddanie Benedykta XVI dla kościoła. Ks. kard. dziękował za ostatnich 8 lat pracy Benedykta XVI, które były  przykładem życia świętego.

– Ks. kard. przypomina również, że Ojciec św. wpisał się w tą piękną grupę Papieży, pasterzy Kościoła, którzy od Piotra służą ludowi bożemu. Podkreśla również, że wszyscy współpracownicy, całe kolegium kardynalskie starało się wspomagać Benedykta XVI w jego posługiwaniu, w służbie do Kościoła. Porównuje, że przesłanie Papieża było podobne do Jezusa. Wszystkim pałały serca, jak przemawiał do nas. Z serca Ci za to dziękujemy – powiedział ks. kard. Angelo Sodano.

Ojciec św. odnosząc się do słów ks. kard. podkreślał, że dla niego ta wspólna droga była również wielką radością. Wasza bliskość i rada były dla mnie ogromną pomocą akcentował. Papież stwierdził, że kolegium kardynałów powinno być jak orkiestra, gdzie różnorodność jest wyrazem Kościoła powszechnego, a wszystko to składa się na nadrzędną i zgodną harmonię.

Benedykt XVI odniósł się także do słów czyt. Romano Guardiniego napisanych w roku, kiedy sobór Watykański II przyjmował swoje akta. Jak tłumaczył chciałby pozostawić prostą myśl, która leżu mu głęboko w sercu, która dla wszystkich nas stanowi rację i pasję życia.

– Kościół jest rzeczywistością żywą. Ciałem, który żyje. Żyje w czasie, zmieniając i przemieniając ten świat. Jednocześnie Kościół jest nadal tym samym, a jego sercem jest Chrystus. Jest w świecie, ale nie jest z tego świata. Wypowiada się bardzo zdecydowanie i jasno wobec świata, kim jest Kościół. Żyje słowem bożym jak Maryja. Żyje Duchem Świętym – dodał Ojciec św. Benedykt XVI.

Papież żegnał się osobiście ze wszystkimi kardynałami; z każdym rozmawiał osobno.

Papież w tym ostatnim dniu posługi żegnał się z wiernymi. Z wyciągniętymi rękoma przyjmował wiernych. To te wyciągnięte dłonie, o które mogą się oprzeć, oddając mu braterski, synowski hołd, całując je, odczuwając ciepło bliskości człowieka, który wierzy w Boga i który oddał Chrystusowi całe swoje życie. Przekazuje poniekąd to ciepło boże, ciepło Agape. Zrezygnował nawet z całkowitej swojej prywatności. Wszystko dla Chrystusapowiedział o. Andrzej Wodka.

Prof. Akademii Alfosjanskiej w Rzymie, stwierdził, że wiernym którzy przybywają licznie w ostatnich dniach do Watykanu towarzyszy uczucie wdzięczności i pewnego rodzaju smutku.

– Żegnamy się z Papieżem. Mając jeszcze niedawno w pamięci, sprzed 8 lat, inne zupełnie pożegnanie, jakoś się to mimo wszystko się nakłada. Poczucie, że kończy się pewna epoka, że odchodzi pewien rodzaj służby, to napawa rodzajem pięknego, usprawiedliwionego, stosownego w tym miejscu żalu, tęsknoty.  Jednak  przebija mimo wszystko wdzięczność. Poczucie wdzięczności za tego papieża, który objawił się jako wielki Papież i wielki człowiek– dodaje o. Andrzej Wodka.  

Wkład pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI w życie i duchowość Kościoła jest nie do przecenienia – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski, kierownik Katedry Teologii Duchowości Katolickiej na KUL.

Wielkie bogactwo nauczania, Ojciec św. zawarł w swoich dokumentach, w trzech encyklikach: Deus Caritas Est, Spe Salvi i Caritas in Veritate. Godne uwagi są też adhortacje Sacramentum Caritatis oraz Verbum Domini – wylicza ks. prof.

Przede wszystkim – jak mówi – należy zwrócić uwagę na tematykę „Bożej Miłości” programowej dla pontyfikatu Benedykta XVI. Przypomnienie, że Bóg jest miłością jest niezmiernie potrzebne współczesnemu światu, który gubi świadomość tego, czym jest miłość.

– Miłość została bardzo ośmieszona i zubożona. Lansuje się pseudo miłość, chociażby w postaci akceptacji nieuporządkowanych relacji osobowych. Młodzi ludzie oczekują miłości i szacunku ze strony rodziców. To bardzo znamienne, że młodzi ludzie chętnie garną się do Ojca św., który mówi o miłości. I to nie w sensie afektywnym, uczuciowym, ale mówi o miłości jako pewnej filozofii i sposobie życia. Przypomnienie, że Bóg jest miłością pokazuje nam właściwy fundament naszego życia chrześcijańskiego. Tę prawdę Ojciec św. przypomina. Może potrzeba czasu, kiedy docenimy jak przełomowym jest to przypomnienie tak oczywistej dla chrześcijan prawdy, że Bóg jest miłością – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski.

Podobnie rzecz ma się z nadzieją – dodaje ks. prof. Wyjaśnia, że w encyklice Spe Salvi Benedykt XVI uczy, że nadzieja może nas zbawić; co nadaje życiu chrześcijańskiemu perspektywę, która ma wymiar zarówno doczesny, ale przede wszystkim wieczny.

Ks. prof. Marek Chmielewski wskazał również na inne dokumenty Papieża. Jak powiedział, z każdego z nich możemy czerpać inspirację dla życia duchowego i chrześcijańskiego.

Encyklika Caritas in Veritate przekłada problematykę miłości na życie społeczne. Adhortacja Sacramentum Caritatis przypomina, że szczytem miłości jest Chrystus, który daje Siebie w Eucharystii, a Verbum Domini pokazuje jak ważne jest pochylanie się nad Słowem Bożym dla pogłębiania chrześcijańskiego i duchowego życia.

– Tylko w tych paru punktach już widać jak ważny był to pontyfikat dla życia Kościoła. Ważne jest również to, że postawa Ojca św. – pełna pokory i służby, to także konkretny wzór do naśladowania, jeśli chodzi o nas, ludzi wierzących; zwłaszcza ludzi piastujących różnego rodzaju urzędy i funkcje społeczne – dodał ks. prof. Marek Chmielewski.

Wypowiedź ks. prof. Marka Chmielewskiego


Pobierz Pobierz

 

Przed godz. 17 Papież opuści Pałac Apostolski i pojedzie samochodem na lądowisko helikoptera w Ogrodach Watykańskich. Następnie uda się do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie z balkonu Pałacu pozdrowi wiernych. Okres „sede vacante” rozpocznie się w Kościele o godzinie 20.00. Benedykt XVI będzie nosił tytuł emerytowanego Papieża. W najbliższych dniach 115 ks. kardynałów zbierze się na konklawe.

Tymczasem decyzja o tym kiedy rozpocznie się w konklawe może zapaść już w poniedziałek. Wtedy to o godz. 9:30  rozpocznie się pierwsze spotkanie ks. kardynałów związane z przygotowaniami do wyboru nowego Papieża.

Dzisiejsze uroczystości transmituje Radio Maryja i TV Trwam.

 

***

W Polsce trwa dziękczynienie za pontyfikat Ojca Św. Benedykta XVI.

W kościołach są sprawowane Eucharystie, odprawiane nabożeństwa. Dziękczynne trwa m.in. w archidiecezji krakowskiej – powiedział ks. bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy Krakowski.

– Ks. kard. Stanisław Dziwisz prosił księży o to, żeby wieczorem kiedy Ojciec św. kończy swoją Posługę Piotrową zorganizowali w parafiach dziękczynna Mszę św., albo inne nabożeństwo eucharystyczne. Prosił też, by w każdym kościele, wieczorem o godz. 20.00, biły dzwony na znak dziękczynienia, a także dlatego że dokonuje się wielkie wydarzenie w historii Kościoła. W Krakowie Msza św. odprawiona będzie w Kolegiacie św. Anny – powiedział ks. bp Jan Szkodoń.

Ks. bp dodał, że wczorajsza katecheza Papieża była podsumowaniem Jego pontyfikatu.

– Ojciec św. w przemówieniu objawił swoje kapłańskie, chrześcijańskie i papieskie serce. W tym wystąpieniu było wiele dziękczynienia, nadziei i szukania Chrystusa – Jego chwały. Niektórzy – jakby z lęku przed światem – chcieliby oskarżyć Ojca św. Trzeba jednak pamiętać o tym, że Ojciec św. odchodzi bo tak zrozumiał wolę Bożą – dodał ks. bp Jan Szkodoń.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl