Jasna Góra: Paulini zaprezentowali milenijny akt oddania Matce Bożej

Paulini z Jasnej Góry zaprezentowali w niedzielę „Milenijny Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego” – dokument podpisany w 1000-lecie chrztu Polski m.in. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyłę.

Jasnogórscy paulini zdecydowali się pokazać oryginał aktu ze względu na trwające obchody 1050. rocznicy chrztu Polski i na dwa dni przed głównymi uroczystościami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wraz z Aktem zaprezentowali też breve papieża Pawła VI – pismo wydane 50 lat temu z okazji uroczystości milenijnych na Jasnej Grze. Obydwa dokumenty znajdują się na co dzień w specjalnej tubie w Ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Obydwa dokumenty, z oryginalnymi podpisami, postanowiliśmy jako klasztor jasnogórski po 50 latach oficjalnie i publicznie zaprezentować – jako relikwie, jako przypomnienie, jako odwołanie się do naszej narodowej historii Kościoła polskiego” – powiedział rzecznik Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz.

milenijny akt oddania Matce Bożej

fot. PAP/Waldemar Deska

Pokazano też nowy dokument – „Akt zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski”, odnoszący się do czasów współczesnych, który zostanie odczytany podczas wtorkowych głównych uroczystości święta NMP.

Definitor Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski przypomniał, że jasnogórskie akty ślubowania i oddawania się pod opiekę Maryi mają swą genezę w ślubach króla Jana Kazimierza, złożonych w 1656 r. we Lwowie – w dobie potopu szwedzkiego. Ich odnowienia dokonał kard. Stefan Wyszyński w 1956 r. – poprzez „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”, które były swoistym programem odnowy moralnej narodu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział, że jasnogórskie ślubowania miały niezwykłą wagę – w = jego opinii dokument z 1956 r. „otwierał drogę do innej wolności”.

„Praktycznie stanowił taki fundament odbicia się duchowego po okresie drugiej wojny światowej, a także stalinizmu” – powiedział kis. abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że kardynał Stefan Wyszyński starał się przywrócić porządek oparty „według fundamentu prawa Bożego, prawa moralnego, który jest zasadą zdrowego porządku człowieka”.

„Te wszystkie ślubowania, które zostały w nim zawarte, może brzmią dziś trochę antykwarycznie, ale jeśli przekroczy się tę warstwę zewnętrzną, dosłowną, łatwo zauważyć, że one odnoszą się także do życia naszego narodu w obecnym czasie” – zaznaczył.

Aktu oddania narodu Matce Bożej episkopat dokonał 3 maja 1966 r. na Jasnej Grze. Był to centralny punkt obchodów tysiąclecia chrztu Polski.

„Pragniemy dziś społem ubezpieczyć Kościół Święty na drugie tysiąclecie, a nienaruszony skarb wiary przekazać nadchodzącym pokoleniom młodej Polski. Uczynimy to w niezawodnych dłoniach Matki Najświętszej, których opieki i pomocy doświadczyliśmy przez dzieje” – napisali m.in. biskupi w akcie.

Tegoroczne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze rozpoczęły się już w niedzielę – Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Prezentacja Aktu z 1966 r. odbyła się przed ostatnią debatą z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”. Od poniedziałku do wtorku dokument sprzed 50 lat będzie można oglądać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

Środowe uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w częstochowskim sanktuarium z udziałem episkopatu Polski będą kolejnym punktem dziękczynienia za 1050-lecie chrztu Polski. Podczas mszy biskupi wraz ze zgromadzonymi wiernymi dokonają Aktu Zawierzenia Matce Bożej. Mszy Św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki. Dzień wcześniej, w poniedziałek, na Jasnej Górze spotkają się biskupi diecezjalni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl