Jasna Góra: 82. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka

Pod hasłem „Kocham, więc jestem” studenci z duszpasterstw akademickich, duszpasterze, nauczyciele akademiccy, rektorzy i pracownicy polskich uczelni przybyli na Jasną Górę z 82. Ogólnopolską Pielgrzymką Akademicką.

Centralnym punktem rozpoczętego w piątek trzydniowego spotkania – wypełnionego wykładami, rozważaniami, modlitwami, i czuwaniami – była sobotnia wieczorna Msza św. akademicka w jasnogórskiej bazylice. Uczestniczyli w niej m.in. metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik oraz delegat Episkopatu ds. duszpasterstw akademickich ks. bp Marek Marczak.

W homilii ks. abp Stanisław Budzik mówił o wadze przekazu przypowieści o cudzie w Kanie Galilejskiej. Jak wyjaśnił, znak uczyniony tam przez Jezusa wskazuje, po co przyszedł on na ziemię. Jest on z jednej strony objawieniem jego chwały, a z drugiej początkiem wiary w niego: najpierw wiary jego uczniów, a potem wszystkich chrześcijan, też współczesnych.

„W tym sensie możemy powiedzieć, że kosztujemy po dziś dzień wina przemienionego w Kanie Galilejskiej” – podkreślił ks. abp Stanisław Budzik wskazując jednocześnie, że jest to znak potrójny: radości, pełni i wiary.

Zaznaczył, że Jezus przemieniając wodę w wino, poza gestem życzliwości, objawia się jako dawca radości.

„To radość ze zbawienia; radość, którą wypowiada Anioł Pański już przy jego narodzeniu” – przypomniał.

„Radość Ewangelii – pisze papież Franciszek – napełnia serce i życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem radość zawsze rodzi się i odradza” – cytował Papieża metropolita lubelski.

Wskazał również, że znak Jezusa w Kanie jest znakiem pełni – potwierdzającym, że jego dar nigdy się nie kończy.

„Ten znak mówi nam, że Pan Bóg nie jest skąpy, nie jest małostkowy – jeżeli daje, to daje pełną garścią” – akcentował duchowny.

„Jezus mówi w Ewangelii św. Jana, że przyszedł po to, abyśmy życie mieli i mieli je w obfitości” – zaznaczył.

Znak Jezusa z Kany jest także znakiem wiary, który spowodował, że uwierzyli w niego jego uczniowie.

„Nie tyle uwierzyli nauce, bo jeszcze czekało ich wiele nauk, ale osobie; w osobie Jezusa Chrystusa z Nazaretu złożyli całą swoją nadzieję” – powiedział ks. abp Stanisław Budzik. Zaznaczył również, że wyraz wiary i ufności w Jezusa daje Maryja, prosząca: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Przypomniał, że to ostatnie słowa Maryi w Ewangelii.

„Ostatnie słowo Maryi – jakby jej duchowy testament – świadczy, że Maryja, podobnie jak Syn, domaga się przestrzegania całej nauki Jezusa, że chce, abyśmy pokładali całą nadzieję w Zbawicielu; że wskazuje nam drogę Ewangelii, drogę miłości jako najpiękniejszą drogę realizacji naszego człowieczeństwa” – zaakcentował.

Ks. abp Stanisław Budzik nawiązał też w homilii do niedawnej wizyty w Watykanie delegacji obchodzącego stulecie założenia Katolickiego Uniwersytecie Lubelskiego. Cytował przy tym słowa Franciszka, który dziękował Bogu za każde dobro duchowe, jakie zrodziło się we wspólnocie KUL.

„Zachęcam was, abyście kontynuowali dobrą tradycję poszukiwania więzi łączących wiarę i rozum, a równocześnie, byście odkrywali nowe metody zgłębiania nauk humanistycznych i przyrodniczych, aby coraz lepiej odpowiadać na wyzwania, jakie współczesny świat stawia przed człowiekiem i społecznościami” – mówił Papież.

„Niech wam towarzyszy wasz profesor Karol Wojtyła – święty Jan Paweł II” – życzył delegacji Franciszek. W sobotę ks. abp Stanisław Budzik przekazał te życzenia na Jasnej Górze także reprezentacjom dwóch innych, obchodzących akurat półwiecze uczelni: Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Koszalińskiej.

W sobotę ze studentami w jasnogórskiej bazylice spotkał się też metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś. Po południu, przed Mszą św. akademicką, uczestnicy pielgrzymki zwyczajowo przeszli przez Częstochowę w procesji różańcowej z tamtejszej archikatedry na Jasną Górę. Modlili się za świat akademicki i o pokój; odnowili też Rotą Ślubowania Akademickiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl