Telewizyjny Uniwersytet Biblijny – inauguracja

W Kielcach zainaugurowana została działalność Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. Eucharystii w kościele św. Trójcy przewodniczył ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Uniwersytet powstał przy współpracy TV Trwam i Dzieła Biblijnego JPII.

W uroczystości uczestniczyli m.in. o. Prof. Klemens Stock, sekretarz papieskiej Komisji Biblijnej, wieloletni rektor Papieskiego Uniwersytetu Biblijnego w Rzymie; ks. bp diecezji kieleckiej Marian Florczyk, bibliści zrzeszeni w Dziele Biblijnym im bł. Jana Pawła II z przewodniczącym ks. prof. Henrykiem Witczykiem – rektorem Instytutu Nauk Biblijnych KUL i pierwszym rektorem Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego.

W homilii ks. kard. Gianfranco Ravasi mówił znaczeniu celebracji eucharystycznej i Słowa Bożego. Powiedział, że każda celebracja eucharystyczna zawiera w sobie dwa spojrzenia. Pierwsze biegnie ku Bogu, drugie ku wiernym zgromadzonym przy ołtarzu. Ksiądz kardynał dał za przykład Ostatnią Wieczerzę. Zwrócił także uwagę na rodzaj uczestnictwa eucharystycznego poprzez transmisje przy użyciu środków komunikacji społecznej.

– Jezus kiedy wspiął się na górne piętro Wieczernika, aby celebrować paschę ze swoimi uczniami podczas ostatniego wieczoru – według Ewangelii janowej – najpierw długo rozmawiał ze swoimi uczniami. Te rozmowy przypominają fale rozbiegające się w morzu. Mają w sobie piękny ton przyjaźni, bliskości, ludzkiej życzliwości. Dlatego właśnie rozpoczynamy od spojrzenia „oko w oko” z tymi, którzy są tu zgromadzeni oraz z tymi, którzy śledzą nas poprzez transmisję telewizyjną – powiedział ks. kard. Gianfranco Ravasi.

Odnosząc się ściślej do działalności zainaugurowanego dziś Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego mówił o znaczeniu Słowa Bożego. Zwrócił uwagę na piękno treści zawartych w Biblii i na trud ich interpretacji. Zaprosił wszystkich do uczestnictwa w wykładach

– Zapraszam tych wszystkich, którzy łączą się z nami i będą słuchali wykładów biblijnych by stali się jak pielgrzymi w świecie pełnym cudów. Być może znamy tylko niektóre z pejzaży Słowa Bożego podczas, gdy jego świat jest znacznie bogatszy. Będzie jeszcze wiele pejzaży, opowieści, opowiadań, wiele do odkrycia. Będą także momenty trudne, podobne do stepów pustynnych. Pomyślmy choćby o tekstach opisujących prawo, czy o niektórych bardzo trudnych i twardych słowach św. Pawła. Będzie to piękna i cudowna przygoda, pełna radości i wewnętrznej głębi – powiedział ks. kard. Gianfranco Ravasi.

Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz pierwszy dyrektor Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego podziękował wszystkim za pomoc w powołaniu Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego.

Dziękował szczególnie ks. kard. Gianfranco Ravasiemu, którego homilia, była wykładem wykładem inauguracyjnym uniwersytetu. Prosił ks. kardynała, aby został mecenasem duchowym, wielkim kanclerzem Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego.

Wyrazy wdzięczności skierował do wszystkich moderatorów Dzieła Biblijnego, także do ks. bp. Kazimierza Ryczana, pasterza kościoła na ziemi św. Krzyża za opiekę nad rodzącym się Telewizyjnym Uniwersytetem Biblijnym. Prosił o dalsze wsparcie tego dzieła.

Podziękował również o. Tadeuszowi Rydzykowi, Dyrektorowi Radia Maryja za trud wspierania tego dzieła i udostępnienie nowoczesnych sal wykładowych.

– Dziękuję o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi, Dyrektorowi Radia Maryja i TV Trwam, który z entuzjazmem i wielkim poświęceniem otworzył przed naszym Uniwersytetem Biblijnym studio oraz program TV Trwam i Radia Maryja. Ojcze Dyrektorze, dziękujemy za tę nowoczesną salę wykładową, multimedialną i telewizyjną. Wspieramy całym sercem wasze dzisiejsze wołanie w Warszawie o równe prawa dla TV Trwam i miejsce na platformie cyfrowej, aby nasz Uniwersytet Biblijny mógł trafić rzeczywiście do wszystkich domów i rodzin w naszej umiłowanej Ojczyźnie –  powiedział ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk .

Telewizyjny Uniwersytet Biblijny będzie emitowany o godz. 10:00 w TV Trwam na żywo, w drugą i czwartą sobotę miesiąca. Wykłady – w których za pośrednictwem fal eteru będą czynnie uczestniczyć widzowie i słuchacze – głosić będą wybitni księża profesorzy, eksperci z zakresu biblistyki. Początek już w połowie października.

 

 

RIRM

drukuj