III Dzień Kongresu organizowanego przez Komisję „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet”

Trzeci Dzień Kongresu organizowanego przez Komisję „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet” skupiał się wokół tematu życia, które jest przeniknięte wiarą.

Swoimi spostrzeżeniami na ten temat na podstawie własnych przeżyć i doświadczeń podzielili się: Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Jean-Claude Hollerich – wieloletni profesor i Wicerektor Sophia University w Tokio, od 2011 roku jest Arcybiskupem Luksemburga oraz profesor Paweł Górski – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ponadto uczestnicy kongresu wysłuchali świadectw nauczycieli akademickich i studentów oraz wzięli udział w dyskusji. Po południu uczestnicy Kongresu zwiedzali Łódź.

Odwiedzili miejsca związane z historią świętych i błogosławionych związanych z miastem. Nieszpory odmówili w kościele św. Mateusza w Pabianicach. Miejsce to stanowi początek drogi do świętości św. Maksymiliana Marii Kolbego. Następnie modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego w pięciu językach w Parku Wenecja w Łodzi, jako początku drogi do świętości św. Faustyny Kowalskiej.

Później była wizyta na terenie nazistowskiego obozu koncentracyjnego przeznaczonego dla dzieci polskich (pomnik Pękniętego Serca), gdzie odbyła się modlitwa za dzieci więzione w obozie Koncentracyjnym w Litzmannstadt oraz współczesne ofiary przemocy, deprawacji, terroru i wojen. Po czym zapalono znicze i złożono kwiaty.

Kolejnym etapem zwiedzania był teren stacji „Radegast”, miejsca dowożenia Żydów do Litzmannstadt Ghetto z okręgu łódzkiego oraz z Europy zachodniej i odprawiania transportów Żydów do miejsc zagłady: w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Tu odmówiono modlitwę o pokój za ofiary II wojny światowej i za prześladowanych z powodu rasy, religii i pochodzenia.

Antoni Zalewski/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl