I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji z Przystankiem Jezus

Rozpoczął się I Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Jest on połączony z organizowanym już po raz 13. w Kostrzynie nad Odrą z Przystankiem Jezus. Jak powiedział przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji ks. bp Grzegorz Ryś, chodzi nam o spotkanie ludzi, którzy działają na rzecz nowej ewangelizacji w różnych wspólnotach.

Ponad 1200 osób bierze udział w I Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzyniu nad Odrą w dniach 28-31 lipca. Wielu z nich zostanie tam do 5 sierpnia, by ewangelizować podczas Przystanku Jezus. Jak podkreśla rzecznik Kongresu Monika Przybysz, to są ludzie, którzy przyjdą i podzielą się tym, co już stworzyli. Spotkanie służy m.in. temu, żeby zgromadzić i zaprezentować te istniejące dzieła ewangelizacyjne – dodaje Przybysz.

Jak zauważa przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji ks. bp Grzegorz Ryś, nowa ewangelizacja trwa w Kościele od dziesiątek lat. To m.in.  działalność i dziedzictwo ks. Franciszka Blachnickiego oraz szkół ewangelizacji istniejących w Polsce od ponad 40 lat. Obecnie podejmowane są coraz to nowe inicjatywy ewangelizacyjne, takie jak „Mobilna parafia”, która jest propozycją nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrzparafialnej czy kampania na rzecz uaktywniania ojców w przekazie wiary „Każdy tata czyta dzieciom”.

Jak powtarza za Ojcem św. Benedyktem XVI ks. bp Ryś, nowa ewangelizacja dotyczy tych, którzy zostali ochrzczeni, ale porzucili praktyki chrześcijańskie.  „Chcemy docierać do tych, którzy powinni być, a ich nie ma, są ochrzczeni, ale nie żyją własnym chrztem, nie ma ich z nami na naszych Eucharystiach, nie ma ich z nami na wspólnej celebracji sakramentów” –powiedział ks. bp Ryś. Nowa ewangelizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy mamy obok siebie wspólnoty ludzi świeckich, którzy mają bliższy kontakt z tymi, do których my jako duchowni nie mamy żadnych możliwości dotarcia – dodaje ks. bp Ryś. Taką działalnością zajmuje się od wielu lat ponad 300 wspólnot w Polsce. I Kongres Nowej Ewangelizacji to okazja do ich spotkania, wspólnego przeżycia religijnego i zwrócenia uwagi na ich obecność w Kościele.


Pobierz Pobierz

Kongres jest połączony z jedną z najbardziej znanych inicjatyw ewangelizacyjnych w Polsce Przystankiem Jezus.  „Z ewangelizacją mamy tak naprawdę do czynienia dopiero wtedy, kiedy głosimy osobie, kiedy głosimy konkretnemu człowiekowi Jezusa Chrystusa” – powtarza za Ojcem św. Pawłem VI ks. bp Ryś. Tak jest właśnie podczas Przystanku Jezus, który towarzyszy koncertom rockowym w ramach festiwalu Przystanek Woodstock. „To ci nasi od Jezusa” – tak ewangelizatorów pojawiających się co roku w Kostrzyniu nazywają przybywający na rockowe koncerty. Pokolenie młodych ludzi w naszej ocenie jest pokoleniem, z którym można i trzeba rozmawiać – podkreśla ks. Artur Godnarski, koordynator Kongresu i Przystanku Jezus.


Pobierz Pobierz

Co więcej, na polu koncertowym w Kostrzyniu, obok osób związanych z dziełem ewangelizacji w Polsce, pojawią się również goście z zagranicy, w tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji Ks. abp Rino Fisichella. Przybędą także o. Enrique Porcu i o. Antonello Cadeddu z São Paulo – inicjatorzy wspólnot Przymierze Miłosierdzia. Jak mówi rzecznik Przystanku Jezus, Robert Kościuszko, ewangelizują wszyscy: świeccy, księża i biskupi. Spośród polskich biskupów do Kostrzynia przybędą w tym roku m.in. sekretarz generalny Episkopatu Ks. bp Wojciech Polak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus  Ks. bp Edward Dajczak, a także Ks. bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i Ks. bp opolski Andrzej Czaja. Wydarzeniu patronuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ks. abp Józef Michalik.

Kongres jest największym w Polsce zgromadzeniem ludzi profesjonalnie zajmujących się nową ewangelizacją.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl