Grekokatolicka Wigilia Bożego Narodzenia

Dziś grekokatolicy obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. Przypada ona trzynaście dni po Wigilii w Kościele rzymskokatolickim. Święta poprzedza 40-dniowy czas duchowego przygotowania. Wielu wiernych rezygnuje wówczas z posiłków mięsnych, a nawet nabiału.

Jak wskazuje ks. bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego jest to tzw. post filipowy.

– Rozpoczyna się on w listopadzie, od święta św. Filipa. Okres ten, podobnie jak w Kościele rzymskokatolickim, jest okresem radosnego oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela. To okres postu przygotowującego nas do spotkania z Nowonarodzonym Chrystusem. W Kościele Wschodnim okres przygotowania do Bożego Narodzenia nie ma jakichś specjalnych liturgicznych odrębności, tak jak jest to w okresie Wielkiego Postu. Nie ma rorat, nie ma nabożeństw. Jest to czas wstrzemięźliwości od zabaw, a także czas postu – tłumaczy ks. bp Włodzimierz Juszczak.

Bezwzględny post obowiązuje w Wigilię. W czasie postnej kolacji, jedynego posiłku tego dnia, wierni dzielą się prosforą, czyli wypiekanym przaśnym chlebem – odpowiednikiem opłatka w Kościele rzymskokatolickim – podkreślił ks. abp Jan Martyniak,  ordynariusz metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego.

– W Wigilię wierni zasiadają do stołu – jest to przypomnienie żłóbka, jaseł. Stół łączy ludzi. Życzymy sobie, żeby ten stół wydłużył się na cały rok, na całe życie, by było to miejsce dla każdego. Łamiemy się prosforą – jest to chleb, którego używamy do liturgii. W liturgii wschodniej używa się chleba kwaszonego, nie opłatka. W różnych regionach naszego kraju są różne zwyczaje, np. wierni spożywają czosnek jako znak życia – zaznacza ks. abp Jan Martyniak.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl