Główne obchody Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki w Rostkowie

Centralne uroczystości liturgiczne Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki w 450. rocznicę jego śmierci odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia w Rostkowie koło Przasnysza (Mazowieckie). W tej miejscowości urodził się święty, który jest patronem Polski, dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej.

Eucharystii z udziałem biskupa płockiego ks. bp. Piotra Libery przewodniczył będzie ks. kardynał Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski – poinformowała w środowym komunikacie płocka diecezja.

W uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w Rostkowie uczestniczyć będą również biskup pomocniczy diecezji płockiej ks. bp Mirosław Milewski oraz emerytowany biskup pomocniczy tej diecezji ks. bp Roman Marcinkowski.

„Pragnę w tym dniu razem z Wami, umiłowani, wyśpiewać Bogu hymn wdzięczności za ten niezwykły dar, jakim była i jest postać Młodzieniaszka z Rostkowa. Po 450 latach od jego śmierci powierzymy Mu ponownie nasz Kościół Płocki, a szczególnie młode pokolenie wyznawców Chrystusa” – napisał w zaproszeniu na uroczystości jubileuszowe ks. bp Piotr Libera.

Jak informuje płocka diecezja, w ramach obchodów Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki w Rostkowie zaplanowano m.in. program ewangelizacyjny „Powołani do świętości”, który poprowadzi zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka oraz prezentację okolicznościowego znaczka z wizerunkiem św. Stanisława Kostki wydanego przez Pocztę Polską w cyklu „Patroni Polski”.

Rok Jubileuszowy św. Stanisława Kostki ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski. Hasłem jego obchodów w diecezji płockiej jest życiowe motto świętego: „Ad maiora natus sum – Do większych rzeczy jestem urodzony”. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się tam 6 stycznia w Święto Trzech Króli i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla, czyli do 25 listopada. Na 25 i 26 września zaplanowano w Płocku obrady biskupów w trakcie Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r.. Był jednym z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.

Relikwie św. Stanisława Kostki znajdują się w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, a od 1926 r. także w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie. Ustanowione w 2000 r. tamtejsze sanktuarium odwiedzają co roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.

Parafia pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Rostkowie została erygowana w 1967 r. przez ówczesnego biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. Uroczystość odbyła się w 400. rocznicę śmierci świętego. Znajdujący się tam neogotycki kościół został wzniesiony dzięki ofiarności wiernych w latach 1895-1900. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się rzeźba św. Stanisława Kostki odbierającego z rąk Matki Bożej Dzieciątko Jezus.

Każdego roku we wrześniu odbywa się ogólnopolska pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa – 18 września jest dniem św. Stanisława Kostki. Pierwsza pielgrzymka dzieci i młodzieży na trasie Przasnysz-Rostkowo zorganizowana została w 1983 r.

Św. Stanisław Kostka jest także patronem studentów i alumnów, archidiecezji łódzkiej i warszawskiej, diecezji płockiej i chełmińskiej. Patronuje też kilku miastom – Gnieznu, Lublinowi, Poznaniowi i Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl