fot.Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Figura św. Michała Archanioła w Polsce

Od wczoraj parafię Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie nawiedza figura św. Michała Archanioła. Już wiadomo, że peregrynacja kontynuowana będzie również w następnym roku, a nawet może przedłużyć się na kolejne lata.

Polska peregrynacja kopii figury św. Michała z Groty na Gargano po raz pierwszy zagości w Warszawie.  Około godziny 17.30 samochód z figurą eskortowany przez policję przejedzie z klasztoru przy ul. Żytniej do świątyni przy ul. bł. Bronisława Markiewicza.  Tam, po nabożeństwie, nastąpi wzniesienie figury do świątyni w uroczystej procesji. Symbolicznego powitania figury dokonają przedstawiciele parafii, gminy i miejscowi duszpasterze.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczyć będzie ks. Ryszard Andrzejewski. Następnie  odbędzie się nabożeństwo przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła.  Od godz. 20 do 21 czuwanie modlitewne zostanie zakończone Apelem Jasnogórskim. Z kolei w sobotę przewidziano m. in błogosławieństwo chorych, dzieci oraz inaugurację sezonu motocyklowego i Mszę Świętą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów.

– Możemy mieć udział w tym zwycięstwie. Jesteśmy wezwani do walki o ład moralny, do wprowadzenia Królestwa Bożego i usuwania królestwa ciemności, szatana – podkreśla ks. Piotr Prusakiewicz, zachęcając do udziału w peregrynacji.

Święty Michał Archanioł to posłannik Boga, wódz wojska niebieskiego, patron Kościoła. Jest tym, który prowadzi do ładu, do pokoju. Stąd podczas katechez głoszonych w ramach nawiedzania przedstawiany jest jako patron ładu moralnego, obrońca Bożego prawa. Jego zwycięstwo nad złem obrazuje także peregrynująca figura – pod stopą ma zbuntowanego anioła.

RIRM/Nasz Dziennik

 

drukuj