Biskupi wybiorą nowego przewodniczącego KEP

Księża biskupi spotkają się dziś na 364 zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Będą debatować nad ważnymi dla polskiego Kościoła i duszpasterstwa sprawami. Wybiorą również nowego przewodniczącego KEP.

Głównym tematem dzisiejszego posiedzenia będą priorytety Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka „Evangelium gaudium”, które zostaną omówione w debacie. Największe wyzwania nad którymi pochylą się księża biskupi to troska o małżeństwo i rodzinę chrześcijańską oraz duszpasterstwo młodzieży. Spotkanie będzie też podsumowaniem wizyty „ad limina Apostolorum”.

Dziś w pierwszym dniu zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, spośród 44 biskupów diecezjalnych, nowego przewodniczącego wybierze 95 hierarchów. Funkcję przewodniczącego KEP przez ostatnie dwie pięcioletnie kadencje pełnił metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik.

Sprawowanie przez ks. abp. Józefa Michalika funkcji przewodniczącego KEP, wspomina ks. abp Jan Martniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko ukraińskiego.

– Podczas zebrania plenarnego każdy miał możliwość wypowiedzenia się. Arcybiskup nikomu nie ucinał, zawsze każdego wysłuchał. Jest też stanowczy, jest bardzo otwarty na wszystko, a zarazem bardzo kościelny. Uważamy, że najlepszy dowodem na to, jest jego drugi wybór na przewodniczącego KEP. Biskupi doceniają u niego tę wysoką kulturę, życzliwość, sposób odnoszenia się, to jest bardzo ważna rzecz – powiedział ks. abp Jan Martniak.

Dziesięcioletnia posługa ks. abp. Józefa Michalika była bogata w wydarzenia, ważna dla Kościoła i ojczyzny: wśród nich m.in śmierć błogosławionego Jana Pawła II, katastrofa smoleńska, ustąpienie Benedykta XVI oraz wybór Ojca Świętego Franciszka. Ks. abp Józef Michalik zawsze stanowczo broni życia oraz rodziny, jest przeciwnikiem ideologii gender. Nie pozwala na kompromisy dotyczące nauki Kościoła. W czasie swojej posługi jasno i bardzo trafnie diagnozował problemy społeczne.

– Na mnie osobiście robią wrażenie te skróty, te wprowadzania w Konferencje Episkopatu Polski. Mając wykształcenie socjologiczne. Jestem pełen uznania dla tych analiz. Trzeba mieć naprawdę wiele wyczucia i poczucia spraw społecznych, aby nakreślić sytuację społeczną, gospodarczą czy polityczną. W oparciu o ten fundament my przechodzimy do naszych obrad – mówi ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Dla ks. abp. Józefa Michalika zawsze ważne były relacje z katolikami i chrześcijanami krajów sąsiedzkich: Niemcami, Ukrainą, Rosją. Przewodniczący Episkopatu zawsze wysłuchiwał drugiej strony i był otwarty na dialog – dodaje metropolita wrocławski.

Nie owija rzeczy w bawełnę, przedstawia je bardzo rzetelnie. Każdy temat jest przedstawiony z taką dozą rezerwy, która zostawia możliwość dyskusji dla każdego. I dopiero po zebraniu wszystkich wniosków, przewodniczący wydaje jakąś opinię, decyzję – podkreśla ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Za swoje słowa Ksiądz Arcybiskup był wielokrotnie atakowany. Bezpodstawnie oskarżano go o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. W ostatnim czasie ataki dotyczyły sprzeciwu wobec ideologii gender i wsparcia TV Trwam. Ksiądz Arcybiskup był zawsze blisko Radia Maryja i dzieł przy nim wyrosłych.

– Te wasze instytucje, te nasze instytucje – bo one są w związku z Kościołem, w stałym związku – idą do przodu i mądrze idą do przodu. Bo jest w nich zakorzenianie w Polonii i w młodych ludziach; tworzenie kadr. I ten hołd, sanktuarium Jana Pawła II, który budujecie – zaznaczał niejednokrotnie ks. abp Józef Michalik.

Po zakończeniu zebrania plenarnego o godz. 16.30 księża biskupi podziękują za pierwszy rok pontyfikatu papieża Franciszka. W tej intencji będą sprawować Mszę św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Jutro mija 1. rocznica wyboru ks. kard. Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową.

* * *

Konferencja Episkopatu Polski jest organem koordynującym i wspomagającym pracę księży biskupów. Za każdy kościół lokalny odpowiada biskup, którego bezpośrednim przełożonym jest Papież. Podstawową zasadą KEP jest kolegialność, która wyraża się we współdecydowaniu biskupów, którzy są sobie równi.

Księża biskupi wypracowują programy duszpasterskie, regulują kwestie liturgiczne, programy nauczania, mianują ogólnopolskich duszpasterzy stowarzyszeń, bractw, ruchów. Konferencja koordynuje również wszystkie ponaddiecezjalne działania i akcje duszpasterskie. Sprawuje również opiekę duchową nad Polakami przebywającymi poza granicami.

KEP reprezentuje również Kościół na zewnątrz, utrzymują m.in. kontakty z władzami państwowymi.

Obecnie Episkopat Polski liczy 144 biskupów. W gronie tym jest 44 biskupów diecezjalnych, 51 biskupów pomocniczych, 48 biskupów emerytów oraz jeden biskup tytularny. Prawa wyborczego nie mają wszyscy emerytowani biskupi. Mogą oni brać udział w obradach Konferencji Episkopatu Polski, służyć radą i doświadczeniem, ale bez prawa głosu w podejmowanych decyzjach przez KEP.

16 biskupów jest w wieku przedemerytalnym, czyli powyżej 70. roku życia.

TV Trwam News/ RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl