fot. Adrian Zajkowski

Białostocka Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka dotarła do Wilna

Po dziewięciu dniach wędrówki i trzystu kilometrach pokonanej drogi, jedna z największych w tym roku pielgrzymek dotarła do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Pątnicy wędrowali pod hasłem: „Miłosierni bądźcie”. Dziś wezmą udział w uroczystej Mszy św. odprawionej w Katedrze Wileńskiej.

Białostocka Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna po raz pierwszy wyruszyła w 1993 roku z inicjatywy ks. Jana Filewicza. Każdego roku bierze w niej udział kilkuset wiernych z różnych stron Polski oraz innych krajów.

Pątników do Wilna wprowadził ks. bp Henryk Ciereszko. Podczas Eucharystii ksiądz Biskup mówił o trudzie wędrowania, który wyzwala pasję odkrywania Boga.

– Trud pielgrzymowania to trud wędrowania, tak naprawdę, ku Bogu. Całe życie jest taką wędrówką, szczególnie gdy pielgrzymujemy, gdy znosimy, niewygody i trudy pielgrzymowania, ale gdy umacniani jesteśmy Słowem Bożym, gdy niesiemy naszą modlitwę, gdy otwieramy się na te dary, które Bóg nam udziela. A wszystko to dokonuje się pod okiem najlepszej matki –mówił biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej, ks. bp Henryk Ciereszko

Piesza pielgrzymka do Wilna jest wydarzeniem wyjątkowym. Jest to jedyna pielgrzymka o charakterze międzynarodowym, której trasa przebiega przez trzy państwa: Polskę, Białoruś i Litwę.

Dziś wspólną Eucharystią w katedrze wileńskiej pątnicy uroczyście zamkną pielgrzymkę.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj