„Służba prawu i walka z panowaniem niesprawiedliwości jest i pozostaje podstawowym zadaniem polityka”. Przypominamy przemówienie Benedykta XVI w Bundestagu z 2011 roku

«Czymże są więc wyzute ze sprawiedliwości państwa, jeśli nie wielkimi bandami rozbójników?» — powiedział kiedyś św. Augustyn (De civitate Dei, IV, 4, 1). My, Niemcy, wiemy z własnego doświadczenia, że słowa te nie są czczymi pogróżkami. Przeżyliśmy odłączenie się władzy od prawa, przeciwstawienie się władzy prawu, podeptanie przez nią prawa, tak iż państwo stało się narzędziem niszczenia prawa — stało się bardzo dobrze zorganizowaną bandą złoczyńców, która mogła zagrozić całemu światu i zepchnąć go na skraj przepaści. Służba prawu i walka z panowaniem niesprawiedliwości jest i pozostaje podstawowym zadaniem polityka. W obecnej historycznej chwili, gdy człowiek zyskał  niewyobrażalną dotychczas moc, zadanie to staje się szczególnie naglące. Człowiek jest w stanie zniszczyć świat; może manipulować samym sobą – mówił w przemówieniu wygłoszonym w niemieckim Bundestagu 22 września 2011 roku papież Benedykt XVI.

[Jestem w Kościele] Jakże Cię brakuje, Benedykcie XVI

To już rok, odkąd nie ma wśród nas Benedykta XVI. I choć zapewne wspiera nas swoim orędownictwem z Nieba, to nie sposób za Nim nie zatęsknić, zwłaszcza w ostatnim czasie. Tak się bowiem złożyło, że miniony rok był pełen napięć i trudnych sytuacji w Kościele, związanych m.in. z Synodem o synodalności, a także różnymi kontrowersyjnymi wypowiedziami Dykasterii Nauki Wiary. Przyglądając się temu wszystkiemu nasuwa się pytanie: czy doszłoby do tego, gdyby Benedykt XVI żył? To oczywiście gdybanie, jednak jedno jest pewne – Kościół bardzo cierpi na Jego braku wśród nas.

Pierwsza rocznica śmierci Benedykta XVI

W niedzielę 31 grudnia przypada pierwsza rocznica śmierci Josepha Ratzingera, papieża seniora Benedykta XVI. Był 265. następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Nauczanie Benedykta XVI to niezwykły skarbiec Bożej Mądrości

Nauczanie Benedykta XVI to niezwykły skarbiec Bożej Mądrości. Sięgając do niego, znajdujemy prawdziwe perły, które wzbogacają nie tylko intelekt, ale przede wszystkim dogłębnie poruszają ludzkie serce – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

[NASZ DZIENNIK] Benedykt XVI – odważny współpracownik prawdy

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn, dosłownie „między niebem a piekłem”, czyli w połowie drogi między sanktuarium maryjnym w Altötting z „Czarną Madonną” a Braunau am Inn, miejscem narodzin Adolfa Hitlera. Rządy nazistowskiego terroru unosiły się jak cień nad dzieciństwem i młodością przyszłego Papieża Benedykta XVI, reprezentując wszystkie antychrześcijańskie doktryny XX i XXI wieku, którym Joseph Ratzinger subtelnie przeciwstawiał się w swoim życiu i pracy. Tym cieniom przeciwstawiał światło wiary chrześcijańskiej.

Ostatnie pożegnanie papieża Benedykta XVI

Benedykt XVI – Papież głębokiej wiary i wielki teolog, który uczył nas, że chrześcijaństwo to relacja z Panem. Całym swoim życiem chciał pokazać, że Bóg jest miłością i tej miłości można zaufać. W Watykanie odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe Ojca Świętego Benedykta XVI.