Benedykt XVI spotkał się z duchowieństwem diecezji rzymskiej

W Auli Pawła VI zakończyło się spotkanie Ojca św. Benedykta XVI z duchowieństwem diecezji rzymskiej. Transmisję przeprowadziła Telewizja Trwam.

Decyzja Ojca Świętego o jego rezygnacji nie jest pochopna – jest z pewnością głęboko przemyślana i przemodlona – pozwalająca Kościołowi płynąć po zmąconych falach współczesności – powiedział ks. prof. Paweł Góralczyk.

Ta decyzja, to przede wszystkim decyzja, jak mówi Ojciec św. niepochopna, przemyślana, przemodlona, dokonana w sumieniu. Wiemy, że sumienie to ośrodek, w którym człowiek sam na sam spotyka się z Bogiem.  W związku z tym On rozmawiał z Panem Bogiem. Po takiej dłuższej rozmowie i niejednokrotnej, doszedł do przekonania, iż dla dobra Kościoła podjął tę decyzję, by ktoś młodszy mógł prowadzić i kierować łodzią piotrową. On nie ma już siły, i ten ster mógłby wymknąć się z rąk. To strasznie męczące dla człowieka, któremu opadają i siły psychiczne i siły duchowe – powiedział ks. prof. Paweł Góralczyk.

Ustąpienie Ojca Świętego może stać się także przykładem dla przyszłych następców św. Piotra – dodaje ks. prof. Paweł Góralczyk.

– Ta decyzja będzie jakiś czas przykładem dla przyszłych Papieży. Nie należy się lękać podjęcia trudnych decyzji, ale zawsze motywowanych dobrem Kościoła. Pozwalanie sobie na to, że muszę dalej prowadzić, chociaż jestem na krzyżu i cierpię, uważam za niesłuszne, ze względu na potrzeby bycia z ludźmi, z Kościołem w całości. Wierni potrzebują pasterza, którego widzą, z którym chcą się pomodlić, który będzie ich przytulał, jak Jan Paweł II do serca, będzie brał dziecko do rąk, będzie pocieszał starszych. Papież musi być obecny w świecie, w ludziach, z nimi współcierpieć, modlić się razem z nimi, iść do wieczności razem – dodaje ks. prof. Paweł Góralczyk.

Wczoraj w Bazylice św. Piotra papież sprawował ostatnią publiczną Mszę św. Papież Benedykt XVI podziękował wszystkim za wsparcie, w chwili kiedy przygotowuje się do zakończenia posługi Piotrowej i poprosił o szczególną pamięć w modlitwie:

– Tego wieczoru licznie jesteśmy zebrani wokół Grobu Apostoła Piotra także po to, by prosić o jego wstawiennictwo dla pielgrzymki Kościoła w tym szczególnym momencie, odnawiając naszą wiarę w Najwyższego Pasterza, Chrystusa Pana. Dla mnie jest to stosowna okazja, by podziękować wszystkim, zwłaszcza wiernym Diecezji Rzymskiej, skoro dobiega końca moja posługa Piotrowa, i aby poprosić o szczególną pamięć w modlitwie – mówił Ojciec św.

Wcześniej przed południem na spotkaniu z pielgrzymami podczas Audiencji Generalnej Ojciec  św. wyjaśnił wiernym powody swojej decyzji o rezygnacji z urzędu:

 Drodzy bracia i siostry, jak wiecie postanowiłem zrezygnować z posługi jaką Pan mi powierzył 19 kwietnia 2005 roku. Uczyniłem to z pełną wolnością dla dobra Kościoła. Po długiej modlitwie i rozważaniu tego przed Bogiem w moim sumieniu, w pełni świadom powagi tego aktu. Równocześnie świadom, że nie jestem już w stanie dalej prowadzić posługę Piotrową tą siłą fizyczną i duchową, jakiej ona wymaga. Podtrzymuje mnie i oświeca ta pewność, że Kościół jest Chrystusowy, któremu nigdy nie zabraknie Jego przewodnictwa i zatroskania. Dziękuję za miłość i modlitwę z jaką mi towarzyszycie. W tych dniach prawie fizycznie odczułem waszą sympatię, ale także proszę: nie przestańcie modlić się za Papieża i za Kościół  – wyjaśniał  papież.

O papieskiej decyzji rezygnacji z urzędu – mówił wczoraj podczas Mszy Św. w Bazylice św. Piotra ks. kard Tarcisio Berotne, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

W obecności Benedykta XVI przypomniał on słowa Ojca Św., które wypowiedział kilka dni temu w obecności seminarzystów z diecezji rzymskiej; wówczas to Benedykt XVI akcentował, że „Kościół ciągle się odnawia, ciągle się odradza. Służy Kościołowi z mocną świadomością, że on nie należy do nas, ale do Boga, że to nie my go budujemy, ale On; móc powiedzieć w prawdzie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”, mając całkowitą ufność w Bogu”.

Ks. kard. Tarcisio Bertone zwrócił uwagę, że jest to ”wspaniała nauka, jaką Wasza Świątobliwość – również poprzez tę decyzję zrodzoną z cierpienia – daje nie tylko nam, pasterzom Kościoła, lecz także całemu ludowi Bożemu”.

– Nie bylibyśmy szczerzy, gdybyśmy nie powiedzieli, że tego wieczoru nasze serca ogarnia zasłona smutku. W tych latach Twoje nauczanie stało się oknem otwartym na Kościół i na świat, przez które przenikały promienie prawdy i Bożej miłości tak, aby obdarzać światłem i ciepłem naszą drogę, także czy raczej przede wszystkim w chwilach, kiedy na niebie zbierały się chmury – powiedział ks. kard. Tarcisio Bertone:
– My wszyscy zrozumieliśmy, że to właśnie głęboka miłość, jaką Wasza Świątobliwość żywi wobec Boga oraz Kościoła, skłoniła Cię, Ojcze Święty, do podjęcia tego aktu, ujawniając tę czystość ducha, tę potężną i wymagającą wiarę, tę siłę pokory i łagodności połączone z ogromną odwagą, które to wyróżniały każdy Twój krok i Twoją posługę a które mogą wynikać jedynie z przebywania z Bogiem, z przebywania w świetle Słowa Bożego, z ciągłego wspinania się na górę spotkania z Bogiem, by później stamtąd schodzić do Miasta ludzi – mówił ksiądz kardynał.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podziękował Bogu za dar Ojca Świętego Benedykta XVI.

– Dzisiejszego wieczoru pragniemy podziękować Panu za drogę, jaką cały Kościół przebył pod przewodnictwem Waszej Świątobliwości, i z głębi serca pragniemy powiedzieć Ci z ogromną miłością, wzruszeniem i podziwem: dziękujemy za to, że dałeś nam światły przykład prostego i skromnego robotnika w Winnicy Pana, robotnika, który jednak potrafił w każdej chwili wypełniać to, co najważniejsze: nieść Boga ludziom i ludzi do Boga przyprowadzać. – dodał ks. kard. Tarcisio Bertone.

Ojciec Św. 28 lutego o godzinie 20 zakończy posługę biskupa Rzymu. Z wiernymi papież spotka się jeszcze trzykrotnie. 17 i 24 lutego na Placu św. Piotra w czasie modlitwy Anioł Pański. Ostatnie spotkanie odbędzie się w środę 27 lutego w Auli Pawła VI podczas Audiencji Generalnej.

Wypowiedź prof. Pawła Góralczyka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl