Benedykt XVI koncelebruję Mszę św. z nowymi kardynałami

Ojciec św. Benedykt XVI wraz z nowymi kardynałami koncelebruje Mszę św. na Placu św. Piotra w Watykanie. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

Wczoraj na konsystorzu w Bazylice św. Piotra w Watykanie Papież Benedykt XVI wręczył insygnia kardynalskie sześciu arcybiskupom. Godność kardynalską otrzymali: prefekt Domu Papieskiego amerykański arcybiskup James Michael Harvey, maronicki patriarcha Antiochii (Liban) Bechara Boutros Rai, arcybiskup Baselios Cleemis Thottunkal z Kościoła syro-malankarskiego w Indiach, arcybiskup Abudży (Nigeria) John Olorunfemi Onaiyekan, metropolita Bogoty (Kolumbia) Ruben Salazar Gomez i arcybiskup Manili (Filipiny) Luis Antonio Tagle.

W słowie przysięgi nowi kardynałowie powiedzieli: „Obiecuję i przysięgam, że pozostanę odtąd i na zawsze, aż do śmierci wiernym Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze posłuszny Świętemu Apostolskiemu Kościołowi Rzymskiemu”. Następnie otrzymali czerwony biret i pierścień.

W okolicznościowej homilii Ojciec św. Benedykt XVI powiedział, że nowi kardynałowie, reprezentujący różne diecezje świata umacniają więzy duchowe łączące Kościół, ożywiany przez Chrystusa. Stwierdził też, że dzisiejszy obrzęd wyraża najwyższą wartość wierności.

– Od tej pory będziecie ściślej i głębiej zjednoczeni ze Stolicą Piotrową: tytuły czy diakonie kościołów Wiecznego Miasta będą wam przypominać o więzi łączącej was jako członków ze szczególnego względu z tym Kościołem Rzymu, który przewodzi powszechnej miłości. Zwłaszcza poprzez waszą współpracę z dykasteriami Kurii Rzymskiej będziecie moimi cennymi współpracownikami, przede wszystkim w posłudze apostolskiej dla całego Kościoła katolickiego, jako Pasterza całego stada Chrystusa i pierwszego gwaranta doktryny, dyscypliny i moralności – powiedział Ojciec św.

Ojciec św. powiedział także, że Kolegium Kardynalskie mieści się w perspektywie powszechności Kościoła. Papież dodał, że ta powszechność ukazała się jasno w dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy Duch Święty wypełnia swoją obecnością pierwszą wspólnotę chrześcijańską, aby Ewangelia rozpowszechniła się do wszystkich narodów i powodowała wzrastanie we wszystkich narodach jedynego Ludu Bożego. Uściślając znaczenie terminu „Kościół powszechny” Ojciec św. Benedykt XVI powiedział, że wypływa on z powszechności jednego Bożego planu – zbawienia świata.

– Kościół jest powszechny, ponieważ Chrystus obejmuje w swojej zbawczej misji całą ludzkość. Przepowiadanie Jezusa do narodu żydowskiego, „do owiec, które poginęły z domu Izraela”, jak sam powiedział (por. Mt 15, 24), było nakierowane na to aby, w imię wierności Przymierzu, nieść wszystkim narodom światło Ewangelii i doprowadzić wszystkie narody do Królestwa Bożego – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.

 

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl