Beatyfikacja ks. bp. Alvaro del Portillo

Dziś w Madrycie do chwały ołtarzy wyniesiony zostanie Sługa Boży ks. bp Álvaro del Portillo. Był pierwszym następcą św. Josemaríi Escrivy, założyciela Opus Dei. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam, początek o godz. 12:00.

Ceremonię beatyfikacji hiszpańskiego biskupa poprowadzi ks. kard. Angelo Amato, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Álvaro del Portillo, syn Clementiny Diez de Sollano (Meksykanki) i Ramóna del Portillo y Pardo (Hiszpana), urodził się w Madrycie 11 marca 1914 roku. Był trzecim z ośmiorga rodzeństwa.

W 1935 roku wstąpił do Opus Dei —założonego siedem lat wcześniej przez św. Josemaríę Escrivę. Bezpośrednio od Założyciela otrzymał formację i przejął duch właściwego dla tej nowej wówczas drogi w Kościele. Prowadził szeroką pracę ewangelizacyjną wśród swoich kolegów na studiach i w pracy.

Dnia 25 czerwca 1944 roku został wyświęcony na kapłana przez biskupa Madrytu, Leopoldo Eijo y Garay. Był jednym z trzech pierwszych kapłanów Opus Dei, nie licząc Założyciela.

W 1946 roku przeniósł się do Rzymu, gdzie kilka miesięcy wcześniej zamieszkał św. Josemaría. W latach 1947-1950 wspierał rozwój pracy apostolskiej Opus Dei w Rzymie, Mediolanie, Neapolu, Palermo i innych miastach Włoch. Prowadził zajęcia dotyczące życia chrześcijańskiego i jako kapłan opiekował się licznymi osobami. O śladzie, jaki jego praca pozostawiła we Włoszech, mówią dzisiaj liczne ulice i place, które poświęcono mu w różnych miastach i miasteczkach kraju.

29 czerwca 1948 roku Założyciel Opus Dei erygował w Rzymie Collegio Romano della Santa Croce, międzynarodowy ośrodek formacyjny, którego Álvaro del Portillo był pierwszym rektorem i gdzie nauczał teologii moralnej (1948-1953). W tym samym 1948 roku uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza.

Był członkiem oraz konsultorem łącznie trzynastu instytucji Stolicy Świętej. Czynnie uczestniczył w II Soborze Watykańskim. Jan XXIII mianował go konsultorem Świętej Kongregacji Soboru (1959-66). Po zakończeniu prac Paweł VI mianował go konsultorem posoborowej Komisji dla Spraw Biskupów i Zarządu Diecezjami (1966). Był również przez wiele lat konsultorem Kongregacji Nauki Wiary.

Życie Álvaro del Portillo jest ściśle związane z życiem Założyciela Opus Dei. Był zawsze u jego boku aż do samej chwili śmierci św. Josemaríi — 26 czerwca 1975 roku.

Dnia 15 września 1975 roku, na kongresie generalnym zwołanym po śmierci Założyciela, Álvaro del Portillo został wybrany jego następcą na czele Opus Dei. Dnia 28 listopada 1982 roku, kiedy bł. Jan Paweł II erygował Opus Dei jako prałaturę personalną, mianował Prałata Álvaro del Portillo prałatem tej nowej instytucji Kościoła. W osiem lat później, dnia 7 grudnia 1990 roku, mianował go biskupem i dnia 6 stycznia 1991 roku udzielił mu sakry biskupiej w bazylice Świętego Piotra.

Jako Prałat Opus Dei, bp Álvaro del Portillo wspierał powstawanie licznych inicjatyw społecznych i edukacyjnych. Bezpośrednio zainspirował utworzenie Centre Hospitalier Monkole (Kinszasa, Kongo), Center for Industrial Technology and Enterprise (CITE, w Cebu na Filipinach) oraz Niger Foundation (Enugu, Nigeria) Instytucje te założyli wierni Opus Dei wraz z innymi osobami.

W roku 1989, spełniając życzenie św. Jana Pawła II, przyszły Błogosławiony zdecydował o rozpoczęciu pracy apostolskiej Opus Dei w Polsce. Kilka razy odwiedził Polskę: po raz pierwszy w 1979, wtedy to się spotkał z Kard. Stefanem Wyszyńskim. W 1991 uczestniczył w Światowym Dniu Młodzieży w Częstochowie. Ostatni razy był w naszym kraju w październiku 1993 na pół roku przed śmiercią.

Bp Álvaro del Portillo zmarł w Rzymie o świcie 23 marca 1994 roku, w kilka godzin po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej. W przeddzień, 22 marca, odprawił swoją ostatnią Mszę Świętą w kościele obok Wieczernika w Jerozolimie.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl