Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy Bracia i Siostry!



Dzisiaj, w Uroczystość Objawienia Pańskiego w Bazylice św. Piotra, wyświęciłem dwóch nowych biskupów i dlatego wybaczcie to opóźnienie. To święto Epifanii jest świętem bardzo starym, którego początki znajdujemy w chrześcijaństwie na Wschodzie. Uwypukla ono tajemnicę objawienia się Jezusa Chrystusa wszystkim narodom, reprezentowanych przez Magów, którzy jak mówi nam Ewangelia św. Mateusza, przybyli do Betlejem, by oddać hołd Królowi Judy, Dzieciątku, które dopiero, co przyszło na świat. (cfr 2,1-12). To “nowe światło”, które rozbłysnęło w Noc Bożego Narodzenia dziś swym blaskiem zaczyna rozjaśniać cały świat, jak podpowiada obraz gwiazdy, niebiańskiego znaku na niebie, który przyciągnął uwagę Trzech Króli i prowadził ich ku Judei.

 

 

Cały okres Bożego Narodzenia i Epifanii cechuje tematyka światła, związana również z faktem, że na półkuli północnej, po zimowym przesileniu, dzień w porównaniu z nocą, staje się dłuższy. Ale poza ich umiejscowieniem geograficznym, do wszystkich ludów ziemi odnosi się słowo Jezusa: „Ja jestem światłem świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12). Jezus jest słońcem, które pojawiło się na horyzoncie ludzkości, aby oświecić ludzką egzystencję każdego z nas, i aby zaprowadzić nas wszystkich razem do celu naszego pielgrzymowania, ku ziemi wolności i pokoju, na której zawsze będziemy żyć w pełnej komunii z Bogiem i między sobą. Głoszenie tej tajemnicy zbawienia powierzone zostało przez Chrystusa jego Kościołowi. Jak pisze Św. Paweł, „została (ona) objawiona przez Ducha świętym Jego apostołom i prorokom, to znaczy że poganie już są współdziedzicami i współczłonkami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię” (Ef 3,5-6). Zaproszenie, jakie prorok Izajasz skierował do świętego miasta Jeruzalem, odnosi się również do Kościoła: „Powstań! Świeć, bo przyszło twe światło i chwała Pańska rozbłyska nad tobą. Bo oto ciemność okrywa ziemię i gęsty mrok spowija ludy, a ponad tobą jaśnieje Pan, i Jego chwała jawi się nad tobą” (Iz. 60,1-2). I tak oto – jak mówi prorok – świat, ze wszystkimi swoimi zasobami, nie jest w stanie podarować ludzkości światła, dla ukierunkowania jego drogi. To wszystko dzieje się również i dzisiaj: wydaje się, iż zachodnia cywilizacja zagubiła kierunek swej drogi, i idzie po omacku. Lecz Kościół, dzięki Bożemu Słowu widzi poprzez mgły. On nie ma rozwiązań technicznych, ale jego spojrzenie utkwione jest na to, co jest jego celem i ofiaruje światło Ewangelii wszystkim ludziom dobrej woli, jakiegokolwiek narodu czy kultury.

To jest również misją przedstawicieli Stolicy Świętej w państwach i w międzynarodowych organizacjach. Właśnie dzisiaj rano – jak już mówiłem – miałem radość udzielić święceń biskupich dwóm nowym nuncjuszom apostolskim. Powierzmy Dziewicy Maryi ich posługę i dzieło ewangelizacji całego Kościoła.

Ogłoszenie Konsystorza dla ustanowienia nowych kardynałów

A teraz z wielka radością ogłaszam, że w najbliższym miesiącu 18 lutego zwołuję Konsystorz, w czasie, którego ustanowię 22 nowych członków Kolegium kardynalskiego. Jak wszystkim wiadomo, zadanie kardynałów jest pomoc Następcy
Piotra w wykonywaniu jego posługi umacniania braci w wierze i być podstawa i fundamentem jedności i komunii Kościoła

.

Oto nazwiska nowych purpuratów:

abp Fernando Filoni (Włochy), prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów,
abp Manuel Monteiro de Castro (Portugalia), penitencjarz większy,
abp Santos Abril y Castelló (Hiszpania), archiprezbiter bazyliki Santa Maria
Maggiore,
abp Antonio Maria Vegliò (Włochy), przewodniczący Papieskiej Rady ds.
Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących,
abp Giuseppe Bertello (Włochy), przewodniczący Gubernatoratu Państwa
Watykańskiego,
abp Francesco Coccopalmerio, (Włochy), przewodniczący Papieskiej Rady ds.
Tekstów Prawnych,
abp João Braz de Aviz (Brazylia), prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia
Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,
abp Edwin F. O’Brien (USA), pro-wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w
Jerozolimie,
abp Domenico Calcagno (Włochy), przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy
Apostolskiej (APSA)
abp Giuseppe Versaldi (Włochy), przewodniczący Prefektury Ekonomicznych Spraw
Stolicy Apostolskiej.

abp George Alencherry (Indie), arcybiskupy większy Ernakulam-Angamaly
Kościoła syromalabarskiego,
abp Thomas Christopher Collins (Kanada), metropolita Toronto,
abp Dominik Duka OP, (Czechy), metropolita Pragi,
abp Giuseppe Betori (Włochy), metropolita Florencji,
abp Timothy Michael Dolan, (USA), metropolita Nowego Jorku,
abp Rainer Maria Woelki (Niemcy), metropolita Berlina,
abp Willem Jacobus Eijk (Holandia), metropolita Utrechtu,
bp John Tong Hon (Chiny), biskup Hongkongu,
abp Lucian Mureşan (Rumunia), greckokatolicki arcybiskup większy Făgăraş i Alba
Iulia.

Nadto podjąłem decyzję, aby podnieść do godności kardynalskiej czcigodnego Purpurata, który wypełnia swoja posługę Pasterza i ojca jednego z Kościołów oraz trzech zasłużonych dla Kościoła, którzy wyróżnili się swoim zaangażowaniem w służbie dla Kościoła.

 

Oto oni:
ks. Julien Ries (Belgia), historyk religii z Katolickiego
Uniwersytetu Louvain,
ks. Prospero Grech OSA (Malta), teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary,
ks. Karl Josef Becker SJ (Niemcy), teolog, konsultor Kongregacji Nauki Wiary.

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl