Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI


flowplayer(„player”, „https://www.radiomaryja.pl/flowplayer/flowplayer-3.1.5.swf”,{
clip : { // Clip is an object, hence '{…}’
autoPlay: false,
autoBuffering: true,
},

});

Drodzy bracia i siostry

Liturgia trzeciej niedzieli Wielkiego postu przybliża nam temat nawrócenia. W pierwszym czytaniu z Księgi Wyjścia, Mojżesz, podczas gdy pasie owce, widzi płonący krzew, który się nie spala. Kiedy przybliża się do niego, aby obejrzeć to cudowne zjawisko, jakiś głos wzywa go po imieniu i pomagając mu zrozumieć jego niegodność, poleca mu zdjąć sandały, ponieważ to miejsce jest święte.
„Ja jestem Bogiem twojego ojca – mówi mu ten głos – Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka, Bogiem
Jakuba”; i dodaje: „Jestem, Który jestem”. Bóg objawie się na różne sposoby, także w życiu każdego z nas. Aby móc rozpoznać Jego obecność konieczne jest, abyśmy przybliżyli się do Niego świadomi naszej nędzy i z głębokim szacunkiem. W przeciwnym razie staniemy się niezdolni, aby Go spotkać i wejść z Nim w relację komunii. Jak pisze apostoł Paweł, także to wydarzenie jest opisane, by nas ustrzec: przypomina nam ono, że Bóg objawia się nie tym, których cechuje samowystarczalność i lekkomyślność, ale temu, kto jest przed Nim ubogi i pokorny.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus zostaje postawiony wobec niektórych smutnych wydarzeń: wobec zabójstwa kilku Galilejczyków dokonanego wewnątrz świątyni na rozkaz Piłata i zwalenia się jednej z wież na przechodniów. Wobec łatwej interpretacji uznającej to zło jako przyczyna Bożej kary, Jezus ogłasza niewinność Boga, który jest dobry i nie może chcieć zła, oraz przestrzega przed myśleniem, że nieszczęścia są tym bezpośrednim skutkiem win osobistych tych, którzy nim zostali dotknięci. Jezus zaprasza do odmiennego rozumienia tych faktów. Ustawiając je w perspektywie nawrócenia: nieszczęścia, tragiczne wydarzenia, nie powinny wzbudzać w nas ciekawości czy też doszukiwania się domniemanych winowajców, ale winny być okazją do refleksji, aby móc przezwyciężyć iluzję, że można żyć bez Pana Boga i by mocniej zobowiązać się do przemiany życia. W obliczu grzechu Pan Bóg objawia się pełen miłosierdzia i nie ustaje w nawoływaniu grzeszników do unikania zła i do wzrostu w jego miłości i konkretnym pomaganiu bliźniemu w potrzebie, aby żyć radością łaski i nie zmierzać ku śmierci wiecznej. Możliwość nawrócenia domaga się jednak od nas, abyśmy nauczyli się odczytywać fakty z życia w perspektywie wiary, będąc ożywieni Bożą bojaźnią. Pośród obecnych cierpień i płaczu, prawdziwą mądrością jest, aby pozwolić się kształtować przemijalnością naszej egzystencji i odczytywać historię ludzką oczyma Boga, który chcąc zawsze i tylko dobra swych dzieci, ze względu na jego niezgłębiony plan jego miłości, czasem pozwala, aby były doświadczane cierpieniem, by przez to doprowadzić je do dobra jeszcze większego.

Drodzy Przyjaciele, prośmy Matkę Najświętszą, która nam towarzyszy w wielkopostnej wędrówce, aby wspomogła każdemu chrześcijaninowi wrócić do Boga całym sercem. Niech wspiera naszą stałą decyzję odrzucania zła i w akceptowaniu z wiarą woli Bożej w naszym życiu.

Po francusku:



Jestem szczęśliwy, że mogę przyjąć drogich pielgrzymów języka francuskiego i pozdrowić rodziny. Moje myśli podążają w kierunku tych, którzy cierpią z powodu ostatniego kataklizmu, który dotknął Francję i pociągnął za sobą wiele ofiar. Ten czas Wielkiego Postu jest okresem sprzyjającym, abyście zwrócili się ku Panu: rodzice i dzieci, aby przedstawić wasze radości i trudy, wasze nadzieje i smutki, i prosić Go, aby towarzyszył wam każdego dnia. Zapraszam was do odnalezienia sensu modlitwy rodzinnej i wejścia w relację przyjaźni z Bogiem. Niech Dziewica Maryja pomaga wszystkim rodzinom, przede wszystkim tym, które znajdują się w trudnościach, aby nigdy nie zwątpiły w miłość Jezusa. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego Wielkiego Postu!

Po polsku:

„Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia” – te słowa z dzisiejszej liturgii kieruję do Polaków. Jest to przesłanie nadziei dla wszystkich, którzy doświadczają słabości i grzechu, ale szczerze pragną nawrócenia i dążą do życia w zjednoczeniu z Bogiem. Niech to orędzie towarzyszy wielkopostnym wyrzeczeniom, modlitwom i dziełom bratniej miłości. Niech Bóg wam błogosławi!

Tłumaczenie: Redakcja Radia Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl