Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!

Do Wielkanocy pozostały jeszcze tylko dwa tygodnie, a wszystkie czytania biblijne dzisiejszej niedzieli mówią nam o zmartwychwstaniu. Jeszcze nie o tym Jezusowym, które wtargnie z mocą jako absolutna nowość, ale o tym naszym, za którym tęsknimy i które właśnie Chrystus nam podarował, powstając z martwych. W rzeczywistości śmierć ukazuje się nam jako mur, który nie pozwala nam spoglądać dalej. Niemniej nasze serce wychodzi poza ten mur i jeśli nawet nie możemy znać tego wszystkiego, co ukryte jest poza nim, to jednak o tym myślimy, wyobrażamy sobie, wyrażając za pomocą symboli nasze pragnienie wieczności.

 

 


Narodowi żydowskiemu będącemu na wygnaniu daleko od ziemi Izraela Ezechiel oznajmia, że Bóg otworzy groby wypędzonych i poprowadzi do ich kraju, aby pozwolić im tam spocząć w pokoju (por. Ez 37, 12-14). To jedno z zasadniczych ludzkich pragnień, aby być pochowanym razem ze swoimi rodzicami, jest tęsknotą za „ojczyzną”, która przyjmie człowieka pod koniec jego życiowych trudów. Takie ujęcie nie zawiera jeszcze idei osobistego powstania z martwych, które dopiero ukazuje się pod koniec Starego Testamentu, a które jeszcze za czasów Jezusa nie było zaakceptowane przez wszystkich Żydów. Zresztą, także pośród chrześcijan wiara w zmartwychwstanie i w życie wieczne często nie jest wolna od wątpliwości, pełna jest niejasności; ponieważ chodzi tu o pewną rzeczywistość, która przekracza granice rozumu i domaga się aktu wiary.

W dzisiejszej Ewangelii – o wskrzeszeniu Łazarza – słyszymy głos wiary z ust Marty, siostry Łazarza. Jezusowi, który mówi: „Brat twój zmartwychwstanie”, ona odpowiada: „Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym” (J 11, 23-24). Jezus jednak powtarza: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem; kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (J 11, 25-26). Oto prawdziwa nowość, która rozbija i pokonuje wszelką przeszkodę! Chrystus burzy mur śmierci, w Nim mieszka cała pełnia Boga, który jest życiem, życiem wiecznym. Dlatego śmierć nie miała nad Nim władzy; wskrzeszenie Łazarza jest zaś znakiem całkowitego panowania Jezusa nad śmiercią fizyczną, która przed Bogiem jest jak sen (por. J 11, 11). Ale istnieje jeszcze inna śmierć, która kosztowała Chrystusa ciężką walkę, walkę opłaconą krzyżem: jest to śmierć duchowa, grzech, który dąży do zniszczenia istnienia każdego człowieka. Aby zwyciężyć tę śmierć, Chrystus umarł, a Jego zmartwychwstanie nie jest powrotem do poprzedniego życia, lecz otwarciem nowej rzeczywistości, „nowej ziemi”, ostatecznie zjednoczonej z Niebem Boga. Dlatego święty Paweł pisze: „Jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha” (Rz 8, 11).

Drodzy bracia, zwróćmy się do Dziewicy Maryi, która już uczestniczy w tym zmartwychwstaniu, aby nam pomogła mówić z wiarą: „Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży” (J 11, 27), by nam pomagała odkrywać prawdę, że On jest naszym zbawieniem.

Po polsku:

Drodzy Polacy, bracia i siostry! Dzisiaj, gdy obchodzicie rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent waszego kraju i inne osoby udające się na uroczystości w Katyniu, łączę się z wami w tej szczególnej narodowej modlitwie. Niech Chrystus, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem, przyjmie ich do swojej chwały i umocni wasze serca w przeżywaniu tego bolesnego doświadczenia. Waszej Ojczyźnie i wszystkim Polakom z serca błogosławię.

Po angielsku:

Przesyłam gorące pozdrowienia dla wszystkich pielgrzymów języka angielskiego obecnych na tej wielkopostnej modlitwie „Anioł Pański”, włącznie z gośćmi ze Szkoły Katedralnej w Skara w Szwecji. W dzisiejszej Ewangelii Jezus wskrzesza Łazarza jako znak tego, że On sam jest „zmartwychwstaniem i życiem” (J 11, 25). Odnówmy naszą wiarę w obietnice Chrystusa, gdy przygotowujemy się do wspólnego uczestnictwa w obchodach Tajemnicy Paschalnej. Dla was i waszych rodzin wypraszam obfite błogosławieństwo Pana.

Po francusku:

Drodzy pielgrzymi języka francuskiego, Ewangelia w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu stawia nas w obliczu ostatecznej tajemnicy naszego istnienia: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem”… Czy wierzysz w to? Komunia z Chrystusem przygotowuje nas dziś do przekroczenia progu śmierci, aby żyć w Nim wiecznie. W ten sposób ujawnia się ostateczny sens naszego ziemskiego życia, jego wymiar autentyczny i ostateczny: nasze powołanie jest wyjątkowe; jest to powołanie do poznania Boga. Powierzmy się Najświętszej Maryi Pannie, abyśmy jak Ona zanurzyli się w śmierci i zmartwychwstaniu Jej Syna i mieli życie wieczne! Błogosławię z całego serca was i wasze rodziny!

Po niemiecku:

Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich pielgrzymów niemieckojęzycznych. Ewangelia piątej niedzieli Wielkiego Postu mówi o wyznaniu wiary przez Martę oraz o wskrzeszeniu jej zmarłego brata Łazarza. Oba te fakty są ze sobą ściśle powiązane: kto wierzy w Chrystusa, Bożego Syna, otrzymuje życie wieczne. Jezus zwraca się również do nas w słowach: „Kto wierzy we mnie, choćby i umarł, żyć będzie”. Przez chrzest staliśmy się uczestnikami tego nowego życia w Chrystusie. Chciejmy więc świadczyć wobec naszych bliźnich: Chrystus jest zmartwychwstaniem i życiem całego świata. Pan niech darzy was w waszym życiu swoim światłem.

Po hiszpańsku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów języka hiszpańskiego, a szczególnie wiernych z różnych parafii z diecezji Tenerife, profesorów i uczniów instytutu z Arganda, królewskiej Fuesalida, Toledo. W Ewangelii dzisiejszej, piątej niedzieli rozważamy, jak Jezus przywraca życie zmarłemu przyjacielowi Łazarzowi, wcześniej płacząc nad jego śmiercią. W tych dniach, które poprzedzają Wielki Tydzień, prosimy Matkę Najświętszą, aby nam pomogła iść drogą duchowego przygotowania, by przez modlitwę i dzieła miłosierdzia oraz praktyki pokutne, wielkopostne uczestniczyć owocnie w święcie Tego, który jest zmartwychwstaniem. Życzę miłej niedzieli.

Po włosku:

Wreszcie serdecznie pozdrawiam pielgrzymów języka włoskiego, szczególnie UNITALSI w Lombardii, wiernych z Gela, młodzież z Mediolanu, którzy czynią wyznanie wiary, i przygotowujących się do bierzmowania z Mugello. Witam przedstawicieli pracowników Eurallumina w Portovesme na Sardynii, życząc pozytywnego rozwiązanie problemów, które sprawiają, że obawiają się oni utraty pracy. Witam Wydział Gospodarczy Krajowego Stowarzyszenia Manerbio Karabinierów, młodzież z Rione San Michele w Pescia i rowerzystów przybywających z Bellaria-Igea w Marina. Życzę wszystkim szczęśliwej niedzieli.

 

Tłumaczenie Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl