Afryka potrzebuje jedności i nadziei

Ojciec Św. Benedykt XVI kontynuuje wizytę w Beninie.
Dziś rano w Pałacu Prezydenckim w Kotonu spotkał się z członkami rządu, przedstawicielami Instytucji Państwowych, Korpusem Dyplomatycznym i przedstawicielami głównych religii. W słowie skierowanym do polityków i duchownych apelował o uszanowanie człowieka, jedność mimo wielu różnic i celów politycznych.

W przemówieniu do polityków i przedstawicieli głównych religii Ojciec Św. mówił o jedności i nadziei. Zwrócił uwagę na potrzebę szacunku kontynentu afrykańskiego, który jest wykorzystywany ze względu na zasoby naturalne. Powiedział, że taki brak szacunku prowadzi do urzeczowienia Afryki. Dodał, że potrzebna jest nadzieja, która jest przyszłością. Przyszłość natomiast jest zakorzeniona w przeszłości i właśnie tak należy budować jedność z Bożą pomocą.

 

 

 

Papież przeanalizował dwa problemy: społeczno – gospodarczy i dialogu międzyreligijnego.

Jak powiedział wiele narodów Afryki wyraża wolę godnego życia w różnorodności grup etnicznych i religijnych oraz wolności. Osoba ludzka dąży do wolności, chce godnych szkół, szpitali, chce być szanowana, chce godnego rządzenia oraz pokoju i sprawiedliwości. Tymczasem dziś obserwuje się zaślepienie rządzą władzy. Za dużo jest korupcji, pogardy kłamstwa i przemocy. Rujnuje to kontynent i resztę świat – powiedział Ojciec św. Zwrócił uwagę na fakt, że żaden system nie jest idealny, a żadna gospodarka neutralna, ale zawsze muszą służyć człowiekowi. Ojciec św. zaapelował o więcej humanizmu. Skierował wezwanie do przywódców, by nie pozbawiali ludzi nadziei i przyszłości. W tym kontekście – powiedział Papież – konieczne jest etyczne podejście do obowiązków i modlitwa, by się stać prawdziwymi sługami nadziei. Nie jest to łatwe, gdyż często w grę wchodzą interesy. Kościół nie narzuca żadnych rozwiązań powtarza nie lękajcie się ludzkość nie jest sama – jest Bóg. To jest przesłanie nadziei. Mieć nadzieję to nie zaniechać, a nadzieją jest komunią z Bogiem i ludźmi – to wspaniała droga – powiedział Ojciec św.



Pełny tekst przemówienia Ojca św. Benedykta XVI wygłoszonego do
członków rządu, przedstawicieli Instytucji Państwowych

Omawiając problem dialogu międzyreligijnego Papież zachęcał do szacunku dla różnorodności kulturowej. Wezwał do odrzucenia egocentryzmu. Powiedział, że nikt ani żadna religia, ani kultura nie mogą odwoływać się do nietolerancji. Przemoc bowiem jest bardzo poważnym błędem i archaizmem. Ojciec święty zachęcał do poszukiwania prawdy w Bogu. Trzeba, by każdy stanął w prawdzie przed Bogiem i bliźnimi. Nie można kochać, jeśli nie kocha się samego siebie – powiedział Benedykt XVI. Dodał, że podstawą dialogu jest szacunek do własnej religii. Przestrzegał przed zbyt łatwym rezygnowaniem z dialogu. Jak powiedział trudności nie oznaczają porażki. Wskazał na inne rozwiązania jak np. współpraca kulturowa. Papież ponownie odniósł się do potrzeby nadziei, która nie jest naiwnością, ale aktem wiary w lepszą przyszłość. Papież powiedział, że Kościół stara się naprawić pomieszanie języków i rozłam w sercu. Zapewnił przywódców religijnych, że dialog proponowany przez Kościół katolicki wypływa z serca. „Aryko ufaj i powstań – Bóg Cię wzywa” – wezwał na koniec przemówienia Ojciec Św. Benedykt XVI.

Po przemówieniu do polityków i przywódców religii Ojciec św. udał się do Ouidah, gdzie nawiedzeni grób ks. kardynała Bernardina Gantin w Kaplicy Seminaryjnej Św. Galla. Następnie odbędzie się spotkanie z kapłanami, seminarzystami, zakonnikami i wiernymi świeckimi na Dziedzińcu Seminarium Św. Galla w Ouidah.

Po spotkaniu zaplanowano wizytę w Bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w Ouidah i podpisanie Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej.

Transmisje wizyty Ojca Św. w Beninie prowadzą Radio Maryja i TV trwam. Najbliższa o godz. 11:05 (nawiedzenie grobu), kolejna ok. godz. 12:15 (wizyta w Bazylice i podpisanie adhortacji).

RIRM



Polecamy również artykuł: „Jesteście solą ziemi, jesteście światłem świata”

***

Program Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI w Beninie

Podróż Apostolska Ojca Świętego Benedykta XVI do
Beninu z okazji podpisania i publikacji posynodalnej adhortacji apostolskiej
Drugiego Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki 18 – 20 listopada
2011

18 listopada 2011 (piątek)

15.00 – Ceremonia powitania na międzynarodowym lotnisku „Kardynała
Bernardin Gantin” w Kotonu. Przemówienie Ojca Świętego.
16.30 – Wizyta w Katedrze Kotonu. Przemówienie Ojca Świętego.

19 listopada 2011 (sobota)

07.30 – Prywatna Msza Święta w Kaplicy Nuncjatury Apostolskiej w Kotonu.

09.00 – Spotkanie z członkami rządu, przedstawicielami Instytucji
Państwowych, Korpusem Dyplomatycznym i przedstawicielami głównych religii w
Pałacu Prezydenckim w Kotonu. Przemówienie Ojca Świętego.
09.50 – Kurtuazyjna wizyta u Prezydenta Republiki w Pałacu Prezydenckim w
Kotonu.

Ouidah
11.15 – Nawiedzenie grobu Kardynała Bernardina Gantin w Kaplicy
Seminaryjnej Św. Galla w Ouidah. Spotkanie z kapłanami, seminarzystami,
zakonnikami i wiernymi świeckimi na Dziedzińcu Seminarium Św. Galla w Ouidah.
Przemówienie Ojca Świętego.
12.15 – Wizyta w Bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w Ouidah i
podpisanie Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej. Przemówienie Ojca Świętego.

Kotonu
17.00 – Wizyta w Domu „Pokój i radość” Sióstr Misjonarek Miłości przy
Parafii Św. Rity w Kotonu. Przemówienie Ojca Świętego. Spotkanie z dziećmi w
Parafii Św. Rity w Kotonu.
18.45 – Spotkanie z Biskupami Beninu w Nuncjaturze Apostolskiej w Kotonu.
Przemówienie Ojca Świętego.
19.30 – Kolacja z Biskupami Beninu w Nuncjaturze Apostolskiej w Kotonu.

20 listopada 2011 (niedziela)

09.00 – Msza Święta i przekazanie Biskupom
Afryki Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej na „Stade de l”amitié” w Kotonu.
Homilia Ojca Świętego. Anioł Pański. Rozważanie Ojca Świętego.
12.15 – Obiad z Członkami Rady Specjalnej dla Afryki Sekretariatu
Generalnego Synodu Biskupów w Nuncjaturze Apostolskiej w Kotonu.
16.00 – Ceremonia pożegnania na międzynarodowym lotnisku „Kardynała
Bernardina Gantin” w Kotonu. Przemówienie Ojca Świętego.
16.30 – Odlot samolotem z międzynarodowego lotniska „Kardynała Bernardina
Gantin” w Kotonu do Rzymu.


drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl