750-lecie śmierci bł. Salomei – pierwszej polskiej klaryski

Niech bł. Salomea wybłaga dla nas łaskę takiego trwania przy krzyżu, który daje moc zwyciężania tego wszystkiego, co jest ze świata i co chciałoby nas z nadziei zwycięstwa odrzeć – mówił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podczas Mszy św. z okazji wigilii Jubileuszu 750-lecia śmierci bł. Salomei w kościele św. Andrzeja Apostoła w Krakowie. W uroczystości wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką i Rodzicami. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie błogosławionej.

Marian Gołąb OFMConv, prowincjał krakowskich franciszkanów, na początku Eucharystii podkreślił, że bł. Salomea łączyła w sobie dwa światy: państwowy i kościelny – była księżną i siostrą zakonną.

– I dziś po raz drugi te dwa światy gromadzi wokół siebie. Władze państwowe i władze kościelne – zaznaczył kapłan.

W homilii ks. abp Marek Jędraszewski wskazał, iż wyrzeczenia podejmowane przez bł. Salomeę nierzadko przerażały tych, którzy na nie patrzyli, a ona robiła to dla dobra Kościoła, dla jego odrodzenia i wzrostu.

– Historia człowieka związanego z krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa objawiła swe niezwykłe piękno w życiu bł. Salomei, piastowskiej księżniczki (…). Mimo pochodzenia książęcego nie była ksienią swojego zakonu. (…) Ale była zatroskana o to, aby jej współsiostry miały zapewniony taki byt od strony materialnej, by ich życie mogło być całkowicie złączone z Chrystusem cierpiącym na krzyżu – podkreślił metropolita krakowski.

Uroczystość zakończyła się nabożeństwem Transitus, czyli wspomnieniem narodzin dla nieba Bł. Salomei.

Błogosławiona Salomea urodziła się ok. 1211 roku jako córka Leszka Białego i Grzymisławy. Mając zaledwie kilka lat, została oddana na dwór węgierski, gdyż została zaślubiona Kolomanowi, synowi króla Węgier. W wieku 30 lat została bezdzietną wdową (wraz z mężem tworzyli białe małżeństwo) i wróciła do Krakowa na dwór młodszego brata Bolesława Wstydliwego. Wtedy także postanowiła całe swoje życie oddać Bogu i w 1245 roku przywdziała habit, stając się pierwszą polską klaryską. Pierwszy klasztor założyła w Zawichoście, sprowadzając tam mniszki z Pragi. Po jakimś czasie, ze względów bezpieczeństwa, siostry przeniosły się do Skały koło Krakowa. Salomea umarła w 1268 roku i została pochowana w bazylice oo. franciszkanów w Krakowie. W 1673 r. papież Klemens X ogłosił ją błogosławioną.

Justyna Walicka/Archidiecezja Krakowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl