650 lat od konsekracji Katedry na Wawelu

Z tej okazji w piątek w krakowskiej katedrze sprawowana była uroczysta Eucharystia. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Ryłko, Legat Papieski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Powiedział, że ta jedyna swego rodzaju świątynia w naszej Ojczyźnie jest świadkiem historii narodu polskiego, ale przede wszystkim świadkiem wiary.

Katedra Wawelska to żywa księga, nad która pochylamy się dzisiaj z wielkim pietyzmem i miłością, bo mimo upływu wieków ta katedra wciąż pulsuje życiem. Tutaj lekcja historii otwiera nas na dojrzałe przeżywanie teraźniejszości i budzi nadzieję na przyszłość, uczy tę przyszłość mądrze budować, budować na skale którą jest Chrystus – powiedział ks. kard. Stanisław Ryłko.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, podkreślał, że katedra od samego początku stała się narodowym sanktuarium. Ks. kard. przypomniał słowa ks. abp Karola Wojtyły sprzed blisko 50 lat, wypowiedziane podczas jego ingresu do Katedry Wawelskiej.

–  Od tego słowa zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Powiem więcej nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku bo zawiera się w niej (jak w mało której katedrze świata) ogromna wielkość, która przemawia do na cała historią. Dlatego człowiek, który wchodzi do tej katedry 9nawet jako przygodny pielgrzym) musi się zatrzymać przed tą wielkością – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W katedrze wystawione zostały relikwie patrona Polski, biskupa męczennika św. Stanisława, św. Jadwigi Królowej oraz błogosławionego Jana Pawła II. Na ołtarzu stanął również krzyż z diademów książęcych.

Uroczystej konsekracji gotyckiej katedry w Krakowie dokonał 28 marca 1364 roku ks. abp gnieźnieński Jarosław Bogoria ze Skotnik.

Na Wawelu pochowani są prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Tadeusza Kościuszki.

Homilia ks. kard. Stanisława Ryłko

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl