fot. Katarzyna Stróżyk

55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania w Niedzielę Dobrego Pasterza

W czwartą Niedzielę Wielkanocną – zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza – będziemy obchodzić 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W tym dniu wierni będą modlić się szczególnie o powołania do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego. Na Światowy Dzień Modlitw o Powołania papież Franciszek wystosował specjalne orędzie: „Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana”. Tego dnia rozpocznie się również Tydzień Modlitw o Powołania.

W papieskim przesłaniu Ojciec Święty nawiązuje do zaplanowanego na październik synodu biskupów, który będzie poświęcony młodzieży oraz właśnie rozeznawaniu powołania.

„Nie jesteśmy zanurzeni w przypadkowości, ani pociągani serią chaotycznych wydarzeń, ale przeciwnie, nasze życie i nasza obecność w świecie jest owocem Bożego powołania! (…).„Przy tej okazji będziemy mogli zgłębić, w jaki sposób w centrum naszego życia mieści się powołanie do radości, które kieruje do nas Bóg i w jaki sposób jest to >>plan Boga wobec mężczyzn i kobiet każdego czasu<<” – napisał papież Franciszek.

Biskup Rzymu zaznaczył, iż z każdym powołaniu chodzi o „słuchanie, rozeznawanie i życie”. Ojciec Święty wskazał, by wierni zwracali uwagę na „szczegóły” swojej codzienności, nauczyli się „odczytywania wydarzeń oczami wiary” oraz „pozostawania otwartymi na niespodzianki Ducha Świętego”.

„Każdy chrześcijanin powinien być w stanie rozwijać umiejętność >>czytania w swoim<< życiu i zrozumienia, gdzie i do czego wzywa go Pan, by kontynuował Jego misję (…). Pan nadal dziś powołuje do pójścia za Nim. Nie wolno nam czekać, aż będziemy doskonali, żeby odpowiedzieć naszym wielkodusznym >>oto jestem<<, ani też przerażać się naszymi ograniczeniami i grzechami, ale musimy przyjąć z otwartym sercem głos Pana” – oznajmił w orędziu papież Franciszek.

W Niedzielę Dobrego Pasterza rozpocznie się Tydzień Modlitw o Powołania. Na ten czas dla parafii zostały przygotowane specjalne materiały duszpasterskie.

„Każdy z nas potrzebuje łaski Boga, aby nasze starania o dzieło powołań przynosiło owoce Boga […] Nie możemy zapomnieć, że nie wystarczą tylko ludzkie strategie i swoista działalność rekrutacyjna. Nieustannie powinniśmy rozważać i dojrzale przeżywać słowo Jezusa Chrystusa” – napisał we wprowadzeniu do nich ks. bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.

 

RIRM/BP KEP

 

 

drukuj