Ojciec Święty podczas Mszy Krzyżma: Skrucha jest nie tyle owocem naszej sprawności, co łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie

W Wielki Czwartek Ojciec Święty Franciszek przewodniczył Mszy Krzyżma w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Tą Eucharystią zakończył się Wielki Post. Podczas Mszy Krzyżma pobłogosławione zostały oleje chorych, katechumenów i krzyżma, a księża odnowili swoje przyrzeczenia złożone podczas święceń. W homilii Papież rozważał rolę skruchy w życiu chrześcijanina, a zwłaszcza kapłana. Jak zauważył, jest to istotny, choć zaniedbany element życia duchowego.

Katolicki szpital w Kamerunie: główny problem to szamani i poligamia

Od ośmiu lat w Kamerunie działa szpital Ngaoundal. Prowadzi go Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Joanny Thouret. Zapewnia opiekę zdrowotną ludności cierpiącej na malarię, niedożywienie i gruźlicę. „Prawdziwe ubóstwo w tym kraju to często przede wszystkim ignorancja rodziców” – mówi dyrektor szpitala, s. Christine Richard.

Eucharystia zawsze w centrum Kościoła Prześladowanego

Essakane w Burkina Faso, Marawi na Filipinach, Owo w Nigerii – wszędzie tam ginęli chrześcijanie w trakcie Mszy świętej. Ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreślił, że „Eucharystia jest wpisana w historie współczesnych męczenników”. Duchowny przestrzegł, by przeżywania Mszy św. nigdy nie zdominowała obojętność.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: Rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę przed dwutysiącleciem Odkupienia

Obchodem Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do Jubileuszu dwutysiąclecia Odkupienia – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie w sprawie Wielkiej Nowenny przed dwutysiącleciem dzieła Odkupienia.

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. Po Liturgii Wielkoczwartkowej w centrum znajdzie się Najświętszy Sakrament przeniesiony do ciemnicy, na znak uwięzienia Pana Jezusa noc przed Męką na Krzyżu.