3. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

W Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku odbędą się uroczystości 3. rocznicy Jego beatyfikacji. Włocławek jest szczególnym miejscem pamięci o zamordowanym księdzu.

W uroczystych obchodach rocznicy beatyfikacji bł. ks. Jerzego wezmą udział m.in. Związki Zawodowe, szkoły, urzędy, duchowieństwo, zakłady pracy oraz wszyscy czcicieli błogosławionego męczennika naszych czasów, który oddał życie za wiarę i głoszoną prawdę.

Jak mówi o. Kamil M. Kraciuk CCG, Kustosz Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku  –  celowo nie zapraszaliśmy na uroczystości indywidualnych osób, ponieważ ks. Jerzy był orędownikiem wszystkich ludzi pracujących.

– Nie chcemy nikogo wyróżniać, bo ksiądz Jerzy był dla wszystkich ludzi. Wcześniej był kapelanem ludzi „Solidarności”, a teraz już po beatyfikacji stał się patronem i orędownikiem ludzi pracy. A przecież każdy z nas wykonuje jakąś pracę – zaznaczył o. Kamil M. Kraciuk CCG.

Mieszkańcy Włocławka i okolic będą mieli również możliwość spotkania się z mamą ks. Jerzego p. Marianną Popiełuszko, która odwiedzi Sanktuarium i miejsce męczeństwa swojego syna na tamie.

Ks. Jerzy urodził się 14.09.1947 we wsi Okopy położonej koło Suchowoli na Podlasiu. W 1972 przyjął święcenia kapłańskie od ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Od sierpnia 1980 aktywnie wspierał środowiska robotnicze m.in. „Solidarność”. 19 października 1984 we Włocławku został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

6 czerwca w 2010 Papież Benedykt XVI ogłosił ks. Jerzego błogosławionym. Jego liturgiczne wspomnienie wyznaczono na 19 października – w dniu jego narodzin dla nieba.

 

Program przebiegu uroczystości:

14 00 do 15 00 – spotkanie z p. Marianną Popiełuszko i rodziną ks. Jerzego

17 00 – Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa poprowadzi Gimnazjum SPSK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki z Modzerowa

17 30 – Uroczysta Eucharystia

18 15 – Program słowno-muzyczny o Ks. Jerzym zaprezentuje Gimnazjum Nr 2 im. Ks. Jerzego Popiełuszki z Włocławka

18 30 – Nowenna do Błogosławionego Męczennika z oddaniem czci Jego Relikwii

19 00 – Procesja na zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Po procesji poczęstunek przy ognisku dla wszystkich uczestników uroczystości.

RIRM

drukuj