281. rocznica założenia Zgromadzenia Redemptorystów

Dzisiaj przypada 281. rocznica założenia Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli zakonu Redemptorystów. Od ponad 130 lat redemptoryści obecni są w Polsce. Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest misyjną ikoną zgromadzenia.

Dnia 9 listopada 1732 r. w Scala, pragnąc naśladować przykład Jezusa Chrystusa o przepowiadaniu Dobrej Nowiny ubogim, św. Alfons Liguori założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela. Miał wtedy 36 lat. Jego życie stało się misją i służbą dla najbardziej opuszczonych. 25 lutego 1794 roku zgromadzenie zostało zatwierdzone przez papieża Benedykta XIV.

Dziś w Klasztorze Redemptorystów w Krakowie przy ul. Zamoyskiego 56 odbędzie się zakończenie obchodów rocznicowych, przeżywanych przez cały rok w związku ze 130. rocznicą powrotu redemptorystów do Polski i 80. rocznicą śmierci sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego. O godzinie 18:30 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy zostanie odprawiona Eucharystia, której przewodniczyć będzie o. Prowincjał Janusz Sok.

W związku z tą rocznicą, okolicznościowy list przesłał o. Michael Brehl CSsR, przełożony generalny zgromadzenia. Podkreśla w nim, że obchody jubileuszu mają być szczególną okazją do przemyślenia i pogłębienia tożsamości misyjnej oraz do zaproszenia innych, by dzielili z redemptorystami to niezwykłe powołanie.

„Jak Dobry Pasterz misjonarze redemptoryści troskliwie szukają zagubionych, zepchniętych na margines i żyjących na peryferiach. Podobnie jak dla ŚW. Alfonsa, także dla nas wyzwaniem są ludzie i sytuacje nędzy, na które odpowiadamy wielkodusznie i z poświęceniem. Jak przypomniał nam Papież Franciszek, jest to nagląca potrzeba dzisiejszego świata i Kościoła”– czytamy w liście.

Ojciec Brehl przypomina, że w zgromadzeniu przeżywany jest właśnie Rok Promocji Misyjnego Powołania Redemptorystowskiego. W związku z nim Rada Generalna podjęła decyzję o zapoczątkowaniu projektu, który przyniesie owoce w nadchodzących latach.

„To szczególny czas dla zgromadzenia, obchodzony w duchu modlitwy i nowych inicjatyw” – zaznacza o. Bolesław Słota, redemptorysta.

– Obchodziliśmy uroczystości, m.in. organizując sympozja i różne spotkania, ale także wspólnoty wszystkich klasztorów omawiały najnowszą historię redemptorystów, ich apostolat i powołania. W Krakowie, w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbędzie się zakończenie uroczystości. Myślę, że redemptoryści z różnych klasztorów przybędą do Krakowa, aby modlić się i dziękować Bogu za własne powołania, za powołanie także do zgromadzenia redemptorystów. Przybędą, by prosić Matkę Bożą Nieustającej Pomocy – szczególną patronkę naszego zgromadzenia – o piękną, Bożą przyszłość – mówi o. Bolesław Słota.

Redemptorystów do Polski sprowadził w 1787 roku św. Klemens, który założył pierwszą placówkę w Warszawie. Po kasacie (1808 r.) redemptoryści wznowili działalność w 1824 r. w Piotrkowicach na Kielecczyźnie, jednak tylko na 10 lat. Na stałe osiedlili się w Polsce w 1883 r. w Mościskach, dzięki staraniom ojca Bernarda Łubieńskiego.

Po pierwszej fundacji kolejne pojawiły się w Tuchowie, Krakowie, Maksymówce i Warszawie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi zgromadzenia, w 1909 roku utworzono polską prowincję.

W okresie międzywojennym polscy redemptoryści podjęli zaangażowanie misyjne w Argentynie, zaś w latach 70-tych XX wieku w Brazylii i Boliwii.

Po roku 1989 otworzyły się możliwości pracy ewangelizacyjnej w krajach byłego ZSRR, gdzie obecnie polscy redemptoryści pracują w Rosji, Kazachstanie, na Białorusi i Ukrainie.

Aktualnie zgromadzenie jest obecne w 78 krajach, ma 40 prowincji, w których pracuje prawie 5,5 tys. redemptorystów.

RIRM

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl