fot. www.projektmesjasz.pl

27. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Przez tydzień w Kalwarii Pacławskiej młodzi z całej Polski przeżywali swoje rekolekcje. Pod namiotami, na scenie, w kościele, między sobą, na trawie i przy ognisku.

Tematem spotkania był : „Projekt Mesjasz – Tabor” , który wpisywał się w temat Roku Wiary. Uczestnicy FSM rozważali m.in. przemienienie Jezusa na górze Tabor i to, co im towarzyszyło. Kolejne dni FSM analizowały poszczególne etapy: góra wyzwania, otwarte serce, obecność, uzdrowienie, zadomowienie, przemienienie.

– Kiedy wrócisz do domu, nie będzie już miłej atmosfery, bardzo dokładnie przygotowanych nabożeństw innych niż zwykle i tego wszystkiego, co tu jestmówił o. Piotr Reizner, szef spotkania, w homilii na zakończenie 26 FSM (…) ale Bóg będzie zawsze z tobą! Zawsze! – zapewniał w ostatnich słowach zebraną w kościele młodzież.

Podczas tegorocznego Spotkania Młodych na Kalwarii pojawiło się wielu gości. Byli wśród nich dziennikarze, aktorzy, muzycy, kapłani i kaznodzieje. Wśród nich znaleźli się: Przemysław Babiarz, Tomasz Zubilewicz, bp. Grzegorz Ryś, Ireneusz Krosny i ks. Jacek „Wiosna” Stryczek.  Jak co roku na scenie FSM wystąpili znani muzycy i zespoły muzyki chrześcijańskiej. Obok tradycyjnie występującej formacji kleryków franciszkańskich – zespołu Fioretti, koncert dał Frenchman, grupa Love Story i sympatyzującego z Kalwarią Maleo Reggae Rockers. Nie zabrakło tych, którzy na Kalwarię przyjechali, jako starzy przyjaciele.

Fenomen Franciszkańskich Spotkań Młodych trwa od 26-ciu lat. Co roku podobna forma tego Spotkania cieszy się ogromną popularnością. Codzienne eucharystie i tematyczne nabożeństwa zapewniają modlitewną stronę czasu spędzanego na urokliwej Kalwarii. Integrację zapewnia przestrzeń pola namiotowego i warunki wspólnego biwakowania. Czas dzielenia dokonuje się nie tylko podczas spotkań w małych grupkach i prowadzonych tam dyskusjach, ale rozmowy toczą się w kolejkach pod prysznic, po wrzątek i w drodze na punkt widokowy.

Co wyróżnia FSM? Eksplozja radości i przyjazna atmosfera, wszechobecne braterstwo i otwartość – to cechy, które najczęściej wymieniają uczestnicy FSM opisując franciszkańskie Spotkanie. Tydzień bez internetu na kresach kraju pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy i usłyszeć głos serca.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się maleńka kaplica św. Rafała znajdująca się na terenie kalwaryjskiego konwentu franciszkanów, w której przez całe Spotkanie odbywa się nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym roku dzięki życzliwości saletynów z Dębowca na Kalwarii znalazła się imponująca wielkością ponad dwu metrowa monstrancja. Pod nią w koszyku młodzi ludzie mogli złożyć zapisane na kartkach świadectwa przemienienia.

Kalwaria Pacławska dla tych, którzy przyjechali z Wrocławia, Płocka, Gdańska, Helu czy Warszawy jest bardzo daleko. Czasem, dla młodych ludzi są to wyprawy życia, ale nieustannie żywe i szczere pragnienie Boga przynagla ich do Jego szukania. I choć Bóg jest wszędzie i w każdym swoim stworzeniu, wspólnota FSM jest niemalże rodziną, bez której trudno żyć.

Już wiemy, że przyszłoroczne, 27. Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbędzie się między 20 a 26 lipca 2014 roku. Wcześniej do Kalwarii Pacławskiej.

Franciszkanie zaproszą na 8. Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych, które jest organizowane w czasie zimowych ferii.

RIRM / www.projektmesjasz.pl 

drukuj