„Życie Tętni Otwartymi Naczyniami” – mobilna poradnia gości dzisiaj w Poznaniu

Trwa akcja „Życie Tętni Otwartymi Naczyniami”. W specjalnie dostosowanym do badań autobusie w dziesięciu największych miastach w Polsce pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalisty chirurga naczyniowego oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki chorób naczyń. Mobilna poradnia gości dzisiaj w Poznaniu.

Podczas akcji „Życie tętni otwartymi naczyniami” specjalnie dostosowany do badań autobus odwiedza największe miasta w Polsce. Wczoraj gościł w Bydgoszczy.

– To jest okazja niebywała, bo dostać się do naczyniowca to (…) długi okres oczekiwania, a chcąc prywatnie zrobić to są koszty, a trzeba dbać. Profilaktyka jest najważniejsza. Tak samo jak onkologiczne sprawy, mammografia u kobiety, cytologia. Bez tego ani rusz – mówiła pacjentka, pani Anna.

Podstawowy cel akcji to właśnie profilaktyka.

– Pierwszym celem jest umożliwienie wszystkim, którzy tego potrzebują, konsultacji u chirurga naczyniowego i to jest cel doraźny, podstawowy, ponieważ wiele osób, które mają choroby naczyń, choroby żył, tętnic, mają trudności, żeby dostać się szybko do chirurga naczyniowego, zostać zbadanym, mieć wykonane podstawowe badania, więc pod badanie kliniczne, oznaczony wskaźnik kostkowo-ramienny, oznaczony poziom cholesterolu – powiedział krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii naczyniowej prof. Piotr Andziak.

Chodzi także o uświadomienie, czym są choroby naczyniowe.

– Choroby układu krążenia to są choroby żył, to są choroby tętnic, które mają swoje bardzo poważne konsekwencje. Choroby tętnic w zaawansowanej postaci grożą amputacją kończyny. Natomiast choroby żył w swojej zaawansowanej postaci grożą powstaniem owrzodzenia i mogą doprowadzić również do kalectwa – podkreślił prof. Piotr Andziak.

Jak rozpoznać objawy chorób naczyniowych?

– Nas – jako chirurgów naczyniowych – bardzo interesuje ta grupa chorych, którzy np. idą 200, 300, 500 m i musza się zatrzymać z powodu bólu, który pokazuje się w łydce. To jest ta grupa osób, której możemy najwięcej pomóc i nie dopuszczajmy wówczas do rozwoju choroby i do tych bardziej zaawansowanych stadiów choroby, jak np. ból spoczynkowy, kiedy nie można spać w nocy, nie można usiedzieć na krześle albo jeszcze dalszego postępu choroby w formie owrzodzenia czy też martwicy stopy – mówił chirurg prof. Arkadiusz Jawień.

Ważne przy chorobach naczyniowych jest rzucenie palenia.

– Rzućmy palenie i rozpocznijmy chodzenie, ponieważ wysiłek – zwłaszcza ten chodzeniowy, taki 3 km dziennie – to jest taki wysiłek, który w zupełności wystarcza żeby utrzymać w dobrym stanie nasze naczynia, zwłaszcza naczynia tętnicze – akcentował prof. Arkadiusz Jawień.

Akcja potrwa jeszcze blisko miesiąc.

– Wszystkie informacje dotyczące akcji znajdują się na stronie internetowej adameddlaseniora.pl. Tam na rozpisce, na liście naszych przystanków, wszyscy zainteresowani znajdą informacje, gdzie mogą nas znaleźć w kolejnych miastach i w jakich terminach tam będziemy – poinformował Hubert Koszela z Adamed dla seniora.

Finał akcji odbędzie się 15 czerwca w Warszawie podczas X Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl