Życie prezydenta Kaczorowskiego testamentem dla młodych

Twoje życie to testament dla przyszłych pokoleń – żegnał ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego ks. bp Antoni Dydycz podczas uroczystości pogrzebowych, które trwały w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 

Ceremonia odbywa się w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem Słowa Bożego, któremu przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Pasterz kościoła drohiczyńskiego przypomniał wielkie zasługi prezydenta Kaczorowskiego jako niezłomnego strażnika majestatu Rzeczypospolitej oraz bohaterskiego wzoru honoru polskiego.

– „Panie prezydencie, 10 kwietnia 2010 roku na obcej dzisiaj ziemi dochowałeś wierności harcerskiej przysiędze, oddałeś wszystko, przelałeś całą krew. Wszystko oddałeś Polsce. Chwała ci, bo oddałeś siebie do końca, bez reszty. Chociaż pozostało Ci jeszcze wyjątkowo długie pośmiertne pielgrzymowanie, aż do tego miejsca, gdzie jesteśmy obecni – powiedział ks. bp Antoni Dydycz.

Zmarłego w imieniu Bractw Kurkowych powitał były współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego, Gniewomir Rokosz-Kuczyński.Powiedział on, że Opatrzność Boża czuwała nad prezydentem przez całe życie – przez zesłanie w Związku Radzieckim, armię gen. Andersa i życie na emigracji.

– „Opatrzność Boża dała ci małżonkę, Karolinę z Marian Polskich. Opatrzność Boża obdarzyła cię córkami Alicją i Jagodą i ich dziećmi. Gronem wychowanym w polskiej tradycji młodych, wspaniałych Polaków, którzy choć urodzeni na dalekiej emigracji, sercem zawsze są tu. W miejscu gdzie powinieneś spoczywać już od dwóch i pół roku. Tu przybywali w rocznicę pogrzebu 19 kwietnia zarówno w 2011 jak i 2012r.” – mówił Gniewomir Rokosz – Kuczyński.

Gniewomir Rokosz-Kuczyński dodał także, że śp. prezydent był spadkobiercą tradycji rycerskiej, z której wynika przywiązanie do tradycyjnych polskich wartości – Boga, Kościoła i Ojczyny

W tym kontekście były współpracownik prezydenta przypomniał także zasady staropolskiego prawa rycerskiego: wiarę w Boga, walkę w dobrej sprawie, obronę sprawiedliwości i pomoc uciśnionym.

RIRM/PAP

        

drukuj