Związkowcy trzech central będą rozmawiać o dialogu społecznym

O roli i przyszłości dialogu społecznego w Polsce będą rozmawiać uczestnicy organizowanej w czwartek przez związki zawodowe konferencji. Głos w dyskusji zabiorą byli szefowie Komisji Trójstronnej i eksperci. Nie zaproszono przedstawicieli rządu, ani pracodawców.

Na konferencję „Dialog społeczny – nowe otwarcie” zapraszają wspólnie trzy centrale związkowe: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Celem debaty będzie wypracowanie wspólnych propozycji zmian w dialogu społecznym. Tadeusz Majchrowicz – wiceszef „S” ma nadzieję, że uda się wypracować nową formułę, która zostanie przedstawiona rządowi. „Strona rządowa miała pełnić w komisji rolę arbitra, natomiast życie pokazało inaczej” – dodaje.

– Nawet jeśli Związki Zawodowe z pracodawcami porozumiały się, czego przykładem jest ustawa antykryzysowa sprzed kilku lat, to proszę zauważyć: rząd zrobił z tego później taką wydmuszkę, że nie mieści się to w głowie. Ta ustawa, która funkcjonowała przez 2 lata, daleko odbiegała od tej, która była wypracowana wspólnie z pracodawcami. Tak dialog w Polsce wyglądać nie może. Musi być w ten sposób, że jeżeli partnerzy społeczni dochodzą do porozumienia, porozumiewają się, to strona rządowa powinna takie uzgodnienia uszanować. W końcu rząd sprawuje władzę w imieniu i dla narodu. To nie naród służy władzy. To musi być funkcja służebna rządu wobec narodu, a nie odwrotnie – zauważa wiceszef Solidarności.

Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do 12 miesięcy.

Solidarność, OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Związki postawiły warunek powrotu do dialogu w Komisji Trójstronnej – odwołanie Władysława Kosiniaka-Kamysza z funkcji przewodniczącego komisji i szefa resortu.

W połowie września związkowcy zorganizowali ponad 100-tysięczną manifestację w Warszawie przeciwko polityce rządu. 20 września, podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej bez udziału strony związkowej, minister Kosiniak-Kamysz w imieniu rządu zaproponował, by Komisja omówiła postulaty związkowców zgłoszone podczas protestów w stolicy.

Kilka dni później szefowie trzech centrali napisali do ministra pracy, że oczekują odniesienia się do związkowych postulatów w formie pisemnej. Ponadto zaznaczyli, że „zasady prowadzenia dialogu w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych wymagają zdefiniowania ich na nowo”. „Bez tej koniecznej reformy instytucji – a także wzajemnych relacji uczestników tego dialogu – nie widzimy sensu uczestniczenia w pracach TK” – napisali.

Debata odbędzie się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, w godz. 10-13.

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl