Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem?

W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, przy udziale ministra środowiska prof. Jana Szyszko podsumowano kampanię edukacyjną „STOP SMOG”. Podczas sympozjum szczególnie wybrzmiało pytanie: co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem?

To, jakim powietrzem oddychamy, ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Niestety, jak podkreślał prof. Jan Szyszko, minister środowiska, w wielu miastach Polski te normy są zdecydowanie przekraczane i szkodliwe dla człowieka.

Zjawisko smogu nie jest Polakom obce – mówił doradca ministra środowiska Krzysztof Melka.

– Szczególnie jest zauważalny ten wpływ obrzeży miasta, właśnie tam, gdzie jest zabudowa jednorodzinna, gdzie mamy paleniska domowe – akcentował Krzysztof Melka.

Dlatego dla poprawy jakości powietrza potrzebna była szeroka akcja informacyjna – zaznaczał wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Artur Michalski.

– Stąd też ta akcja, która objęła i wszystkie ważniejsze media w sensie przekazu, ale też bardziej informacyjnie pod kątem merytorycznych wyjaśnień i przeciwdziałania – akcentował Artur Michalski.

Bo – jak mówił dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański – przeciwdziałać można, m.in. poprzez włączenie się – tam, gdzie to możliwe – do miejskiej sieci ciepłowniczej.

– To ciepło, które jest w miejskiej sieci ciepłowniczej jest właśnie pod dużą kontrolą i inspekcji środowiska, jest stały monitoring prowadzony na tych emitorach, czyli na tzw. kominach i tam te emisje są bardzo ograniczone – podkreślał dr inż. Krystian Szczepański.

Szansą na poprawę jakości powietrza jest także geotermia, źródło bezemisyjne i bezodpadowe.

– To jest naprawdę bezemisyjne, przecież tu nie emitujemy ani dwutlenku węgla, ani pyłów, ani związków siarki czy też azotu. To jest czysta energia. Najczystsza energia, jaka może być – wskazywał prof. Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska podkreślał również, że w walce ze smogiem potencjał Polski jest spory.

– Mamy odpowiedni potencjał intelektualny, świetnych naukowców, którzy potrafią na bazie nowych technologii, innowacyjności, doprowadzić do tego, że prawie będzie bezemisyjna produkcja ciepła i prądu elektrycznego – akcentował.

 Walka o czyste powietrze toczy się także na innych frontach.

 – Mamy rozporządzenie dotyczące standardów jakości małych kotłów, ono weszło w tym roku w życie. Od 1 października można tylko kupować kotły klasy tzw. piątej, czyli te najmniej emisyjne i o najwyższej jakości – mówił Krzysztof Melka, doradca ministra środowiska.

Akcja zatytułowana „Stop Smog” – obok młodzieży i studentów – była skierowana przede wszystkim do samorządów. W kampanię włączyły się m.in. resort środowiska, Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl