fot. PAP

ZNP protestuje przeciw zatrudnianiu asystentów

Senat, na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu, zajmie się nowelizacją ustawy w sprawie wprowadzenia asystentów do szkół podstawowych. Pracom izby towarzyszą protesty nauczycieli.

Zgodnie z ustawą, asystent będzie pomagał nauczycielowi podczas zajęć na lekcji i w świetlicy. Jest to związane z reformą edukacyjną i obowiązkiem szkolnym sześciolatków.

Na zatrudnienie asystentów w szkołach nie zgadza się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wznowił ogólnopolską akcję protestacyjną „Dość tego”.  Na szkołach w całym kraju zawisły flagi. Nauczyciele obawiają się, że rządowy projekt doprowadzi do likwidacji Karty Nauczyciela.

Wczoraj senacka komisja nauki, edukacji i sportu poparła poprawkę do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Według niej asystenci nauczyciela będą mogli pracować tylko w klasach I-III szkół podstawowych i w świetlicach.

Senator Michał Seweryński, były minister edukacji narodowej, powiedział, że takie systemy sprawowania opieki przez asystentów w szkole z powodzeniem funkcjonują na Zachodzie. Jednak projekt proponowany przez rząd wzbudza wiele wątpliwości.

– Mam obawę co do tego, czy ten projekt ustawy jest dostatecznie dobrze napisany, żeby przy jego pomocy osiągnąć ten zamierzony cel, który nam się obiecuje. Po pierwsze jest tak, że samorządy lokalne, które będą miały realizować ten ustawowy zamysł, walczą w tej chwili z brakiem pieniędzy na utrzymywanie nauczycieli w szkołach, które teraz są. Po drugie, istnieje taka obawa, że ci asystenci będą w gruncie rzeczy wykorzystywani do odbywania lekcji w szkole zamiast nauczycieli. Najbardziej obawiałbym się tego, że aby obniżyć koszty zatrudnienia nauczycieli, będzie się ich przekwalifikowywać na asystentów – podkreślił senator Michał Seweryński.

Omawiana wczoraj w komisji nowelizacja daje też możliwości odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zgodnie z nowelą, rodzice będą mogli na podstawie opinii psychologa cofnąć dziecko do zerówki, nawet gdy we wrześniu rozpocznie ono już naukę w szkole. Będą mieli na to czas do 31 grudnia.

RIRM

drukuj