Znamy szczegóły uroczystości pogrzebowych polskich bohaterów

Przedstawiciele IPN-u, „Solidarności” i metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź, poinformowali o szczegółach uroczystości pogrzebowych Danuty Siedzikówny ps. „Inki” i Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyka”.

28. sierpnia w Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godz. 13.00 rozpocznie się Msza św., której przewodniczył będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Wspólny pogrzeb narodowych bohaterów odbędzie się na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Wezmą w nim udział najwyższe władze państwowe, odbędzie się on z wojskowymi honorami.

Dzień wcześniej, 27 sierpnia, w Kaplicy Królewskiej Bazyliki Mariackiej, w godzinach 17.00 – 22.00 mają być wystawione trumny ze szczątkami bohaterów. Na uroczystości zaprosił dziś na konferencji w Gdańsku dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

– Naszym obowiązkiem jest odnaleźć naszych bohaterów i ich pogrzebać. Pogrzeb wydaje się dla nas czymś smutnym, kiedy kogoś żegnamy, ale ten pogrzeb, który będzie 28 sierpnia, to wielkie zwycięstwo. (…) To pogrzeb Żołnierzy Wyklętych, bo ich nie wystarczyło zabić – ich pozbawiano czci (…). Jeszcze do dziś niektórzy podnoszą rękę na ich pamięć. I co? Minęło tyle lat, a oni wracają i to dzięki młodemu pokoleniu. Wygraliśmy walkę o pamięć, ale przed nami teraz jeszcze większe zmaganie – zmaganie, żeby Polskę zbudować na tych wartościach, za które oni oddali życie – mówił prezes IPN.

Metropolita Gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź, podkreślił, że to co się dziś dzieje to próba wyjścia z „amnezji, zaczadzenia historycznego i politycznego”. W którym – jak wskazał – wciąż trwa wielu Polaków.

Bohaterowie, których będziemy czcić: Danutę Siedzikównę ps. „Inke” i Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyka” są wyrzutem sumienia[…]. Pamiętajmy jednak, że ich życie zostało przerwane przez naszych rodaków, nie przez Sowietów. Ona, jako młoda dziewczyna została zastrzelona rok po wojnie tu w Gdańsku na Kurkowej w więzieniu, mając niespełna 18 lat. Potem jej ciało wrzucono na śmietnik, jak niepotrzebny balast historyczny i w tej atmosferze trwaliśmy dziesięciolecia. Dzisiaj trudno jeszcze przebić się przez tą „amnezję” historyczną – mówił metropolita gdański.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź wręczył także pierścień „Inki” „Wierni Polsce, wierni do końca” prezesowi Jarosławowi Szarkowi i wiceprezesowi IPN-u Krzysztofowi Szwagrzykowi. Organizatorami uroczystości będzie Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu IPN oraz NSZZ „Solidarność”.

 

RIRM

drukuj