Znaczek pocztowy z Józefem Piłsudskim na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Poczta Polska wypuściła do obiegu znaczek marszałka Józefa Piłsudskiego wprowadzający w przygotowania do jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Okres zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia to dla pocztowców czas zwiększonej pracy. Sortownie pracują 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Ponad 60 tys. paczek i około 2,5 mln listów obsługuje zwykle w ciągu doby warszawski Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy Poczty Polskiej. Przed świętami te liczby są nawet dwukrotnie większe.

– Technologia bardzo nam pomaga w pracy codziennej, a dla klientów jest ważna, bo umożliwia jak najszybsze dotarcie przesyłki. Natomiast dyscyplina się przydaje, ponieważ maszyny odczytują dane, które my umieścimy na przesyłkach. Ważne jest, żeby te dane były przede wszystkim kompletne i starannie podane, aby maszyna nie miała problemów z ich odczytaniem – wyjaśnił Marcin Drąg, kierownik sortowni Poczty Polskiej w Warszawie.

WER Warszawa to centrum rozsyłania i segregowania przesyłek, które jest największym pocztowym węzłem w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecny rząd przywiązuje dużą wagę do rangi Poczty Polskiej – zaznaczył Jerzy Garycki, dyrektor zarządzający Pionem Operacji Logistycznych Poczty.

– W obecnym czasie obserwujemy raczej wzrost tego statusu. Jesteśmy operatorem wyznaczonym i faktycznie coraz większe jest zainteresowanie naszych klientów, ale też naszych mocodawców w tym, żeby Poczta Polska była operatorem narodowym wyznaczonym – akcentował Jerzy Garycki.

Ilość listów spada, ale rośnie ilość nadawanych paczek, co wiąże się z zakupami internetowymi. Dlatego poczta musi się zmieniać i dostosowywać do potrzeb. Czeka więc na nowe sortery paczkowe – mówił Leonard Lisak, zastępca dyrektora pionu operacji logistycznych.

– Mamy marzenie, aby dzielić paczki w sposób automatyczny na automatycznych sorterach, jakie są w innych administracjach pocztowych za granicą – powiedział Leonard Lisak.

Trwają inwestycje w park maszynowy, ale przede wszystkim trwa inwestycja w kadry. W poniedziałek zarząd poczty z organizacjami związkowymi podpisał porozumienie o podwyżkach. W ciągu ostatnich dwóch lat wynagrodzenia pocztowców wzrosły o ponad 500 zł. Są też nowe miejsca pracy – mówiła Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej.

– Zwiększyliśmy w tym roku zatrudnienie o 2,5 tys. pracowników. W grudniu tego roku mamy zatrudnionych o tysiąc listonoszy  więcej niż przed rokiem – zaznaczyła Justyna Siwek.

Jednak Poczta Polska to nie tylko dostarczanie korespondencji i miejsca zatrudnienia. To również kształtowanie świadomości patriotycznej i historycznej Polaków.

– Poczta Polska, obok noszenia tradycyjnych wiadomości, chce także przekazywać informacje, które przechodzą w następne pokolenia – wskazał Przemysław Sypniewski, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Dziś Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek wydany z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Otwiera tym samym rok jubileuszowy, w którym będziemy obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

– Warto na ten malutki znaczek popatrzeć. Tam jest bardzo często dużo zawartej wiedzy historycznej. Warto zainteresować się postacią, która jest na znaczku, czy wydarzeniem, bo przecież wydarzenia też są upamiętniane, np. nasze wspaniałe bitwy itd. To wszystko na znaczkach można znaleźć – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance może znaleźć się na każdej przedświątecznej przesyłce.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj