Zmieni się Bulwar Filadelfijski w Toruniu

Za kilka lat zmieni się wygląd i częściowo charakter Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu, na prawym brzegu Wisły, wzdłuż murów obronnych Starego Miasta. Pojawią się m.in. różne gatunki roślinności i platformy widokowe, zostanie też zwężona jezdnia.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej bulwaru wygrał zespół projektowy Riegler Riewe Architekci z Katowic.

Jury doceniło koncepcję katowickiego zespołu za „jednorodną formę terenu, podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szansę na samodzielne wprowadzenie różnych form aktywności”.

Według wizji przedstawionej przez zwycięzców konkursu głównym czynnikiem formującym przestrzeń ma być zieleń o różnych stopniach wysokości – od krzewów i klombów wypełnionych kwiatami i pachnącymi roślinami leczniczymi, po szeroki trawnik. Projektanci w kilku miejscach przewidzieli proste formy architektoniczne; schody z terasowymi zjazdami dla niepełnosprawnych, platformy widokowe oraz pawilony, które będą mogły pełnić funkcje gastronomiczne.

Koncepcja zakłada również ograniczenie ruchu na bulwarze poprzez zwężenie jezdni i nadanie priorytetu dla ruchu pieszych i rowerzystów. Nie przewiduje się naruszania linii brzegowej Wisły i przebudowy nabrzeży, które zostały gruntownie wyremontowane w ostatnich latach.

Władze Torunia organizację konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej powierzyli katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich, który ma doświadczenie w przeprowadzeniu podobnych konkursów w ostatnich latach. W składzie jury znaleźli się m.in. przedstawiciele SARP w Katowicach, Toruniu, Warszawie i Bydgoszczy, wiceprezydent Torunia i miejski konserwator zabytków.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Na początku do udziału zakwalifikowało się 69 zespołów z kraju i zagranicy, ale ostatecznie złożono 16 koncepcji. Jury do drugiego etapu dopuściło sześć zespołów – dwa z Warszawy, po jednym z Gliwic, Katowic, Szczecina oraz z Holandii.

Władze Torunia przewidują, że prace na bulwarze ruszą około 2017 r. Wcześniej, oprócz przygotowania dokumentacji projektowej, koniczne będzie dokonanie wielu uzgodnień – konserwatorskich, środowiskowych, drogowych i wodnych.

Bulwar Filadelfijski ma długość około 2 kilometrów, a biegnie od mostu kolejowego do mostu drogowego i kilkaset metrów dalej na zachód do przystani AZS. Swoją nazwę otrzymał w 1977 r., po tym, jak rok wcześniej Toruń i Filadelfia stały się miastami partnerskimi.

W prowadzonych w Toruniu co roku badaniach ruchu turystycznego, odwiedzający miasto wskazują Bulwar Filadelfijski jako jedną z głównych atrakcji miasta, obok starówki i planetarium.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl