fot. twitter.com

Zmiany dla przedsiębiorców od nowego roku

Zamiast kilku przelewów do ZUS – jeden. Tak jest od 2018 r. Przedsiębiorcy opłacają składki na wszystkie ubezpieczenia i fundusze jednym przelewem na jeden rachunek. Dotychczas funkcjonujące konta bankowe zostaną zamknięte.

Indywidualny numer rachunku składkowego ma być dużym uproszczeniem dla przedsiębiorców. Zamiast kilku wpłat na różne rachunki właściciele firm opłacą składki jednym, zwykłym przelewem. Do końca ubiegłego roku każdy przedsiębiorca powinien był otrzymać list z indywidualnym numerem rachunku. Co zrobić, jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze listu albo go zgubiliśmy – wyjaśnia Dorota Szopińska z ostrowskiego oddziału ZUS.

– Taki płatnik składek, który nie otrzymał takiej korespondencji, może udać się do każdej placówki ZUS, jednostek terenowych, gdzie otrzyma taki numer rachunku składkowego – mówi Dorota Szopińska.

Można też wejść na stronę główną ZUS i przy pomocy wyszukiwarki pobrać indywidualny numer rachunku. Ostatecznie można zadzwonić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Anna Pankiewicz, wicedyrektor oddziału ZUS w Poznaniu, wskazuje, jakie korzyści daje nam zmiana.

– Korzyści z wprowadzenia e-składki to m.in. niższe koszty bankowe, bo jest to jeden zwykły przelew zamiast trzech czy czterech dotychczasowych – tłumaczy Anna Pankiewicz.

Od nowego roku to ZUS podzieli każdą naszą wpłatę proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Jeżeli przedsiębiorca miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność.

– Spowoduje to, że nie będą przyrastały odsetki za zaległość. Natomiast może powstać zadłużenie za bieżący okres i będzie to miało wpływ na prawo np. do zasiłku chorobowego – dodaje Anna Pankiewicz.

Przedsiębiorca, który ma długi składkowe i nie może ich spłacić jednorazowo, a chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, powinien skorzystać z możliwości zawarcia układu ratalnego. Kolejną zmianą dla przedsiębiorców jest koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Od 2016 r. w obiegu były zarówno zwolnienia elektroniczne, jak i te tradycyjne, papierowe – mówi Marlena Nowicka, rzecznik ZUS w Wielkopolsce.

– Od 1 lipca 2018 r. to się zmieni i pozostaną w obiegu tylko i wyłącznie zwolnienia elektroniczne – zaznacza Marlena Nowicka.

Celem zmian jest większa kontrola nad zwolnieniami. E-zwolnienia mają przyczynić się do lepszego monitorowania prawidłowości zwolnień lekarskich. Ostatnio okazało się, że na 500 tys. skontrolowanych zwolnień lekarskich, 22 tys. zostało zakwestionowanych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj