Zmiana układu politycznego w Nigerii

Poważne zmiany na szczytach władzy w Nigerii. Po raz pierwszy w historii partia opozycyjna przejmuje tam demokratycznie kontrolę nad krajem. Od paru dni Nigeria ma nowego prezydenta – emerytowanego generała Buhariego.

Niedawne wybory prezydenckie w Nigerii to najważniejsze tegoroczne wydarzenie polityczne w Afryce. Głosowania i sposób zmiany władzy to nowa jakość polityczna w historii tego kraju.

– W Nigerii mieliśmy do czynienia z kilkunastoma zamachami stanu od niepodległości w 1960 roku. To wydarzenie milowe, że władza zostaje przekazana w sposób pokojowy, po demokratycznym procesie. Każde wybory w Nigerii od 1990 roku wiązały się z setkami ofiar – mówi  dr hab. Andrzej Polus, prezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych.

Dlatego pokojowe przekazanie władzy w ręce nowego prezydenta Muhammadu Buhariego to wydarzenie historyczne.

Obecnie najpoważniejszym problemem, z którym boryka się Nigeria jest zbrodnicza działalność islamistów z Boko Haram. Nowy przywódca zapowiada pokonanie bandytów.

– Mogę was zapewnić, że Boko Haram szybko pozna siłę naszej zbiorowej woli i naszej determinacji, by uwolnić kraj od terroru i przywrócić pokój – obiecuje Muhammadu Buhari,  nigeryjski prezydent elekt.

Jakie inne wyzwania stoją przed nowymi władzami?

– Bezpieczeństwo, ceny ropy, zrównoważenie sytuacji makroekonomicznej i walka z bezrobociem – stwierdza dr hab. Andrzej Polus, prezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych.

Licząca około 170 milionów mieszkańców Nigeria jest najludniejszym państwem Afryki. Dynamika przyrostu naturalnego jest tak duża, że według prognoz, w 2050 roku będzie zamieszkiwało ją 400 milionów mieszkańców.

Nigeria to jedno z najbardziej rozwiniętych państw afrykańskich, największy producent ropy naftowej w Afryce subsaharyjskiej, lojalny sojusznik USA i swoisty stabilizator regionu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl